Hükümetin Yapacağı Son Hamlesini Duyuran Evren Devrim Zelyut Dolar Kurunun Düşeceği Tarihi Açıkladı!

Dolar kuru hakkında fiyatlamalara ve tahminlere dair değerlendirmeler yapan Ekonomist Evren Devrim Zelyut, önemli açıklamalar yaptı. Dolar kuru için düşüş tarihi verildi!

Finans 06.11.2021 - 22:55 06.11.2021 - 22:55 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde önemli gelişmeler yaşanırken dolar kurunun seyri hakkında meraklı süreç devam ediyor. Dolar kurunda yükseliş tahminleri peş peşe gelirken Ekonomist Evren Devrim Zelyut tarih vererek dolar kurunun düşeceği zamanı açıkladı. Dolar kuru ne zaman düşecek? Dolar kurunun düşüş sebebi ne olacak?

Dolar kuru için hükümetin hamlelerine dair değerlendirmeler yapan Evren Devrim Zelyut, “Kur artışları karşısında oldukça köşeye sıkışılmış durumda Hükümetin dolara 20 Kasım operasyonu olacak. Bu aynı zamanda dolar karşısında oynanacak son koz olacak. Dolar kuru buna göre yön belirleyecek.” dedi.

FAİZ İNDİRİMLERİ İŞE YARADI MI?

Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin sonuç vermediğini söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Merkez Bankası'nın faiz indirimleri ile hükümet amacına ulaştı mı? İhtiyaç kredisi faizleri yukarıya gitmiş. Taşıt kredisine baktığımızda sınırlı bir gerileme olmuş. Sınırlı gerileme konut kredilerinde de oldu. En fazla düşüş ticari kredi faiz oranlarında oldu. Ancak bu durum işe yaradı mı? KOBİ'ler nefes aldılar mı? Tabiki alamadılar. Olan mevduat faizlerine oldu ve patır patır faizler düştü.” ifadelerini kullandı.

Hükümetin dolar kuru karşısındaki hamlelerini değerlendiren Evren Devrim Zelyut, “Hükümet şu anda dolar kuruna karşı ne yapabilir? İhracatı artırabilir ve bu da gerçekleşti. Ancak ihracat da ithalata bağlı. Dolayısıyla birlikte artıyorlar. Peki enflasyonu düşürecek yapısal politikalar uygulanabilir mi? Bunu da yapmak için en az 4-5 seneye ihtiyaç var. Katar'dan Azerbaycan'da para alıp güçlenelim kapısı da kapandı. Tüm bunlar yapılamayacağı için son kart kaldı.” şeklinde konuştu.

HÜKÜMETİN DOLAR KURU İÇİN SON KARTI!

Hükümetin dolar kuru karşısındaki son hamlesini açıklayan Evren Devrim Zelyut, “Kasım ayının sonunda Brunson etkisinin yaratılması için tartışılan konulardaki tartışmalar ortadan kaldırılacak. Osman Kavala kartı oynanabilir. Bu kart oynanırsa dolar kuru biraz düşer. Ancak dolar kuru bunun etkisiyle kalıcı olarak düşmez. FED'in politika dağişikliği Türkiye'ye çok zor durumda bırakacaktır. Ancak ay sonuna doğru dolar kurunda dediğim etki nedeniyle bir geri çekilme meydana gelecek.” dedi.

DOLAR KURUNUN DÜŞECEĞİ ZAMANI AÇIKLADI

Dolar kuru hakkında fiyat tahmini de yapan Evren Devrim Zelyut, “Dolar kurunda ani gerilemeleri ay sonuna doğru takip edebileceğiz. Lakin bu gerilemeler aldatıcı olacak. Daha sonra sert şekilde dolar kurunda yükselişler meydana gelecek ve 10 TL hedefi gerçekçi hedef olmaya devam edecek. Aralık ayında dolar kurunda 10 TL aşılacak ve 2022'de de dolar kuru için çok sıkıntılı fiyatlamalar göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@