Hükümetin Yeni Konut Kampanyası İçin Belli Olan Detaylar Neler?

Ev satın almak için umutlu bekleyişini sürdüren binlerce kişi gözlerini hükümetin konut kampanyası için yaptığı çalışmalara çevirdi. Peki, son detaylar neler?

Emlak Haberleri 09.11.2018 - 20:58 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Ev satın almak için umutlu bekleyişini sürdüren binlerce kişi gözlerini hükümetin konut kampanyası için yaptığı çalışmalara çevirdi. Peki, son detaylar neler?

Ev sahibi olmak için çabalayan dar gelirli ve orta gelirli aileler umutla hükümetin konut kredisi indirimi yapmasını bekliyor. Devlet tarafından yapılan yeni bir konut çalışması olduğu kesinleşirken şimdiye kadar ortaya çıkan çalışmalar ise ne yazık ki umut kırıcı oldu. Hükümet yine vatandaş için değil müteahhitleri kurtarmak için mi kampanya düzenleyecek?Sadece Sıfır Konutları Kapsayacak Olduğu İddiası Doğru Mu?Aslında şu anda böyle bir kampanyanın düzenlenip düzenlenmeyeceği ya da böyle bir kampanya varsa bile bu kampanyanın detayları hakkında yapılan hiçbir resmi açıklama bulunmuyor. Yeni konut kampanyasının sadece belirli sıfır konutları kapsayacak olduğu iddialarının ortaya çıkmasının ana nedeni ise Emlak Konut, GYODER, İNDER ve KONUTDER tarafından başlatılan ortak konut envanteri çalışmaları oldu. Hatırlanacağı üzere daha önce yapılan açıklamalarda Emlak Bankası'nın devreye girmesi ile beraber müteahhitlerin ellerinde kalan ikinci el konutların indirimli fiyatlarla Emlak Konut tarafından alınacağı ve indirimli fiyatlarla ve uygun taksitlerle satışa sunulacağı açıklanmıştı. Yapılan bu açıklama ve envanter çalışmalarının çakışması ise akıllara bu iddiayı getirdi. Yani ne yazık ki yine düzenlenen kampanya konut stoklarını tüketmek amacı ile düzenlenen bir kampanya olabilir ihtimali ortaya çıktı. Hükümetin Konut Kredisi Kampanyası Olacak Mı?Yaklaşan seçimler göz önüne alındığında hükümetin böyle bir kampanya başlatma ihtimali bulunuyor. Yani kamu bankaları üzerinden indirimli konut kredisi verilmesi mümkün olmakla beraber yapılan KDV harcı ve tapu harcı indirimi sonrası dahi mali disiplinden taviz endişesi ile dolar kurunun yükselmesi hükümetin bu hamlesini güçleştiriyor. Aslında yaşanan tüm bu karmaşanın en büyük nedeni daha önce konut kredisi faiz indirimi açıklaması yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un bir daha konu hakkında hiçbir açıklama da bulunmaması. Vatandaş böyle bir kampanya yapılmayacaksa söylenmesini ve buna göre pozisyon almayı istiyor. Kasım ayının sonuna kadar yeni kampanyanın kesin olarak açıklanacağı söylenirken son ana kadar bu yeni kampanyanın detayları belli olacak gibi görünüyor. Haber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@