Hükümetten İnşaat Sektörüne Yeni Jest Mi Geliyor: Tapu Harcına Muafiyet Kapıda!

İnşaat sektörü yükselen maliyetler nedeni ile büyük bir krizin eşiğinde bulunurken hükümetten sektörün yeni talepleri açıkladı. 2022 yılında KDV indirimi, tapu harcı muafiyeti ve düşük faizli kredi!

Emlak Haberleri 02.12.2021 - 09:52 02.12.2021 - 09:52 Gülcan Özer

Enflasyon rakamlarında yaşanan sert yükseliş ve döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareketlilik nedeni ile inşaat sektöründe de bir süredir mali sıkıntılar yaşanıyordu. Özellikle de demir ve çimento fiyatlarında yaşanan yükselişlerin ardından pek çok şantiyede işler zorunlu olarak durdurulmuş, kamu müteahhitleri ise sözleşmelerin gereklerini yerine getirmekte zorlanmaya başlanmıştı. 

Süreçte müteahhitlerin hükümetten olan beklentileri de ortaya çıktı. Konu hakkında açıklama yapan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu vatandaşın alabileceği fiyatlara sahip konut üretebilmeleri için inşaat malzemelerinde KDV'nin yüzde 18 seviyesinden yüzde 8 seviyesine çekilmesi gerektiğini belirterek yine büyüklüğü 150 metrekarenin altında olan konutlar için ise tapu harcının kaldırılması gerektiğini savundu. 

HÜKÜMET ACİL ÖNLEM ALMAZSA İSTANBUL'DA EV FİYATLARI 2022 YILINDA 3 MİLYON LİRAYA ULAŞIR! 

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu yapmış olduğu açıklamasında hükümet tarafından acil olarak önlem alınmadığı takdirde İstanbul'da konut fiyatlarının Mayıs ayında 3 milyon liraya ulaşacağını belirterek alınması gereken ilk önlemi yapı müteahhitleri sınıflandırılmasında düzenleme olarak açıkladı. Teminat mektubu, referans mektubu varsa ve işle ilgili hiçbir sıkıntısı yoksa sadece üç yıllık dönemde piyasa koşullarından dolayı çok fazla iş yapmadığı için bilançosunda sorun yaşayan fakat bankada parası olan deneyimli firmaların önünün açılması gerektiğini belirten Tellioğlu bunun müteahhitlerin önünü açacağını söyledi. 

imkon tahir tellioğlu açıklaması

Emlak Konut , TOKİ ve belediyelerin iş birliğine giderek arsa geliştirmesi gerektiğini belirten Tellioğlu "Alt yapı hizmetini getirmeli. Kat karşılığı da yüzde 30’lara düşürülmeli. Üçüncü olarak inşaat malzemelerinde KDV yüzde 8’e düşürülür. Ayrıca konutta da KDV oranı da yüzde 8’e düşürülür. KDV dengelemesi ile en azından maliyette toplam yüzde 16’lık bir indirim olur" dedi. 

İnşaat sektörü olarak 150 metrekare büyüklüğün altında olan evler için bir kere mahsus olmak üzere sıfır tapu harcı oranı ile konut satışının önünün açılması gerektiğini belirten Tellioğlu yine alt gelir grubu vatandaşlar içinde devlet bankalarının düşük faizli konut kredisi verebileceğini söyledi. İnşaat sektöründe ki dalgalanma özellikle de maliyet endeksi rakamlarındaki yükseliş nedeni ile şidddetlenirken pek çok müteahhit iş yapamaz hale gelmiş, şantiyelerde çalışmalar zorunlu olarak durdurulmuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@