İbadet de Dijitalleşiyor! Metaverse ile Hacca Gidebilirsiniz

Suudi Arabistan Metaverse evrenine giriş yaparak kutsal toprakları dijital platforma taşıdı. Bu sayede hac mekanları Arabistan'a gitmeden deneyimlenebilecek.

Emlak Haberleri 27.01.2022 - 11:48 27.01.2022 - 11:48 Büşra Uluşen

Günümüz dünyası dijital bir evrene doğru giderken Metaverse ile ilgili gelişmeler şaşırtmaya devam ediyor. Suudi Arabistan, Metaverse dünyasına giriş yaptı. Bundan sonra hac mekanları Metaverse ile ziyaret edilebilecek.

HACDA METAVERSE DÖNEMİ

Suudi Arabistan, Müslüman aleminin Kabe üzerinde bulunan Hacerülesved taşını sanal olarak ziyaret edebilmeleri için Metaverse'e giriş yaptı. Müslümanların bölgeyi ziyaret etmesi ''Sanal Hacerülesved'' adı verilen bir teknoloji ile metaverse evrenine aktarıldı. Bu sayede Müslümanlar sanal ortamda Suudi Arabistan'ı ve kutsal yerleri gezebilecekler.

Kabe'nin baş imamı Abdurrahman Sudesi'nin önceki ay açılışını yaptığı sanal ziyaret ortamı, Ümmü'l-Kurra Üniversitesi ile Sergiler ve Müze İşleri İdaresinin ortak ürettiği bir proje. Sudeysi, Mekke ve Medine'deki camilerin İslam tarihi açısından önemli bilgiler içerdiği ve bunu bölgeye gelemeyenlerin de görebilmesi için dijital platforma katıldıklarını belirtti. 

arabistan metaverse

Mescid-i Haram'ın resmi sosyal medya hesabında konuya ilişkin bir paylaşım yapılarak, Metaverse evrenine girişin nedeni açıklandı. Açıklamada, ''Müslümanların Mekke'ye hac ziyaretinden önce Hacerülesved'i deneyimlemelerini'' sağladığı bilgisi verildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@