İBB Başkanı İmamoğlu Açıkladı! Kaynarca, Pendik, Tuzla Metro Hattı Çalışmaları Yeniden Başladı

Bir süredir çalışmalarına ara verilen projelerden olan Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı projesinde çalışmalar yeniden başlatıldı.

EMLAK HABERLERİ 03.02.2020 - 23:30 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Bir süredir çalışmalarına ara verilen projelerden olan Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı projesinde çalışmalar yeniden başlatıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu söz konusu metro projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İstanbul'un metro projelerinden biri olan ancak yapımı bir süredir devam etmeyen Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı çalışmalarına dair adım atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yeniden başlatılan projeye ilişkin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklamalarda bulundu. İmamoğlu proje hakkında genel bilgilerin yanında teknik konulara dair de açıklamalarda bulundu. KAYNARCA, PENDİK, TUZLA METRO HATTI PROJESİİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yeniden başlatılan proje için tören düzenlendi. Törene İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter ve CHP Milletvekilleri de katıldı.Tören kapsamında bir konuşma yapan Ekrem İmamoğlu, İstanbul'un düzensiz ulaşım sistemine düzene kavuşturmak istediklerini ifade etti. Bu kapsamda İBB olarak atmış oldukları adımları hatırlatan Ekrem İmamoğlu şu ifadeleri kullandı."Biliyorsunuz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ihaleye çıkılmış. Yapımı 2 yıl önce duran Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli ve Ümraniye-Göztepe-Ataşehir metrolarının inşaatlarını yeniden başlattık. Bugün de Nisan 2017'de yapımına başlanan; ancak hak ediş ödemelerinin yapılamaması nedeniyle Ekim 2018'de duran Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattının inşaatını yeniden başlatıyoruz."Projenin Finansman Detaylarıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu konuşmasında ayrıca projenin maliyetine dair de bilgi verdi. İmamoğlu konuşmasında 2017 yılı keşif bedelinin 1 milyar 613 milyon lira olduğunu, 2020 yılının güncellenmiş fiyatlarıyla ise ihale bedelinin 2 milyar 340 milyon TL'yi aştığı bilgisini verdi. Ekrem İmamoğlu projenin finansmanına ilişkin açıklamasında ise Fransız Kalkınma Ajansı'ndan alınan 86 milyon Euro'luk finansman ile çalışmalara başlaaycaklarını bildirdi.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@