İBB Deprem Raporu Açıklandı: Olası İstanbul Depremi İle 12 Metrelik Tsunami Dalgaları Şehri Vurabilir!

Türkiye'nin gözbebeği İstanbul'da deprem senaryoları üzerinde çalışılmaya devam ederken son detaylı rapor Deprem Araştırma Komisyonu heyetine Avcılar ve Esenler ilçelerinden oluşturulan heyete başkanlık eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkan Tayfun Kahraman tarafından sunuldu.

İBB Deprem Raporu Açıklandı: Olası İstanbul Depremi İle 12 Metrelik Tsunami Dalgaları Şehri Vurabilir!

Türkiye'nin gözbebeği İstanbul'da deprem senaryoları üzerinde çalışılmaya devam ederken son detaylı rapor Deprem Araştırma Komisyonu heyetine Avcılar ve Esenler ilçelerinden oluşturulan heyete başkanlık eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkan Tayfun Kahraman tarafından sunuldu. Olası İstanbul depreminin şiddeti yönünde 7.5 büyüklüğündeki deprem üzerinden analizler gerçekleştirilirken kıyı şeridinde bulunan 17 ilçe için ise tsunami uyarısı yapıldı.

OLASI İSTANBUL DEPREMİ KAÇ ŞİDDETİNDE OLACAK, DEPREM OLMASI HALİNDE KAÇ KİŞİ ÖLÜR?

Deprem üzerinde son derece detaylı bir analiz çalışması gerçekleştirilirken hazırlanan rapor hakkında komisyona bilgi veren İBB Deprem Bilim Kurulu üyesi Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan "7.5 büyüklüğünde bir deprem eğer İstanbul kıyılarına yakın bir noktada olursa ne olur? 15 bine yakın vatandaşımızın can kaybından bahsediyoruz, 8 bin ağır yaralı, 39 bin hastanede tedavi. Eğer bu olasılıksal modele göre olursa; o zaman can kaybı 53 bine çıkıyor, ağır yaralı 31 bin, hastanede tedavi 139 bine çıkıyor.

Çeşitli yöntemler var deprem tehlikesinin hesaplanmasıyla ilgili bir istatistiksel model kuruluyor. Olasılıksal modele göre örneğin 50 yılda yüzde 10 aşılma olasılığı göre bir deprem olursa yani 475 yıl periyodla bir deprem olursa o zaman kayıplarımız 53 bine çıkıyor. Ona 7 ve daha büyük şiddette deprem diyoruz" diyerek olası senaryolar hakkında bilgilendirmede bulundu.

İSTANBUL'DA TSUNAMİ BEKLENİYOR MU, OLUR MU, OLURSA HANGİ İLÇELER ETKİLENİR?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ tarafından tsunami analizi yapıldığını belirterek hazırlanan raporda büyüklüğü 10-12 metreye varan tsunami dalgalarının oluşma riski bulunduğunu söyledi. Kıyı şeridinde yer alan 17 ilçe için tsunami alarmı verildi. Bu iller şu şekilde sıralandı;

Adalar, Avcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Fatih, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Silivri, Tuzla, Üsküdar, Zetinburnu.

SONRAKİ HABER