İBB Duyurdu: İTÜ - İstinye Füniküler Hattı Projesi İnşaatına Start Veriliyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi metro hattı projeleri üzerinde çalışmalarını sürdürürken İTÜ - İstinye Füniküler Hattı Projesinde çalışmalar başladı.

İBB Duyurdu: İTÜ - İstinye Füniküler Hattı Projesi İnşaatına Start Veriliyor!

Artan nüfus ve genişleyen şehir nedeni ile trafiğin her geçen gün büyüyen bir işkence haline geldiği İstanbul'da metro hattı projeleri büyük önem taşıyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu seçim vaadi olarak verdiği metro projeleri çalışmalarına devam ederken bir müjde de İTÜ - İstinye Füniküler Hattı için verildi.

İstanbul 'un Sarıyer ilçesinde yaşayan kişilere ulaşımda büyük kolaylık sağlayacak olan İTÜ - İstinye Füniküler Hattı projesi için ÇED zorunlu değildir raporu alındı. Mirgün ve İstinye Mahallelerini kapsayacak olan projede toplam 3 durak bulunacak.

883 MİLYON LİRALIK YATIRIM İLE HAYATA GEÇİRİLECEK!

İBB Raylı Sistem Daire Başkanlığı, Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü, İstanbulluların merakla beklediği raylı sistemler projeleri arasında yer alan İTÜ - İstinye Füniküler Hattı projesi 883 milyon 424 bin 535 liralık yatırım ile hayata geçirilecek. Dev bir yatırım ile hayata geçirilek olan projenin toplam uzunluğu ise 2,65 km olarak belirlendi.

İstanbul metrosunun ana omurgası olarak kabul edilen M2 Yenikapı Hacıosman Metro Hattı yeni yapılacak olan İTÜ - İstinye Füniküler Hattı projesi ile Şehir Hatlarının İstinye iskelesine bağlanmış olacak. Hat sırası ile İTÜ-Ayazağa, Reşitpaşa ve İstinye durukları üzerinde ilerleyecek. Hattın ihalesi 18 Ağustos 2021 tarihi itibari ile yapılması planlanırken hat yer altından ilerleyecek. Hattın toplam yapım süresi için belirlenen süre 790 gün olarak ilan edildi.

SONRAKİ HABER