İBB Meclisinde Riskli Binalar İçin Kritik Karar! Dönüşüme Giren Binalarda Artık Hak Kaybı Yaşanmayacak!

İstanbul Büyülşehir Belediye Meclisi'nde kritik bir imar düzenlemesi oy birliği ile kabul edildi. İstanbul'da deprem riski taşıyan binlerce binanın hak kaybı yaşanmadan dönüşümünün önü açıldı. 

Emlak Haberleri 10.11.2021 - 19:00 10.11.2021 - 19:00 Engin Uzunoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Kasım ayı birleşimlerine bugün de devam edildi. Meclis'te İstanbul'daki riskli yapıların dönüşümü için çok önemli bir karar alındı. Kadıköy hariç toplam 38 ilçeyi kapsayan karara göre İstanbul'da afet risklerine hazırlık kapsamında kentsel dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla riskli binaların yıkılarak yeniden yapılmasının teşvik edilmesi için riskli plan notu ilavesi düzenlemesi yapıldı. 

DÖNÜŞÜM İÇİN KRİTİK KARAR

Daha önce yürürlülükte olan imar mevzuatına uygun bir şekilde ruhsat alıunarak inşa edilmiş ama daha sonra yapılan plan değişiklikleriyle yapılaşma alanları azaldığı için yıkılarak yeniden yapılamayan deprem riski bulunan binaların önündeki engel de bu karar ile kaldırıldı. Artıkı bu binaların dönüşüme girmeleri halinde hak kayıpları meydana gelmeyecek.

DÖNÜŞÜME GİREN BİNALARDA HAK KAYBI OLMAYACAK

İBB Meclisi CHP Grup Sekreteri Mesut Kösedağı yaptığı açıklamasında, “İstanbul'da deprem riskine karşı dönüşüm çalışmalarının önünü açan bir karar aldık. Topla 38 ilçenin depreme karşı dönüşüm sürecini atlattık. Mesela 5 katlı bir eviniz var. Ancak resmi raporlarda bu ev 3 katlı görünüyor. Siz bu binayı yıkarsanız en fazla 3 katlı olarak yeniden yapabiliyorsunuz. İşte bu sorunu çözdük. Bu aldığımız karar ile artık İstanbul'da yıkılan binalar kaç katlıysa aynı şekilde yeniden yapılabilecek.” dedi. 

KADIKÖY İLÇESİ NEDEN KAPSAM DIŞI BIRAKILDI

Kadıköy ilçesinin neden kapsam dışı bırakıldığını da açıklayan Mesut Kösedağı, “Kadıköy ilçesinin planı gelmedi. Bir aksilik yaşanma ihtimali var veya komisyon gözden kaçlırmış olabilir. Eksik evraklar tamamlandıktan sonra Kadıköy de bu kapsam içerisine alınabilir. Bu şekilde tüm ilçeleri depreme karşı dayanaklı bir hale getirebileceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan AK Parti Grubu da Kadıköy ile alakalı konu hakkında bir açıklama yaptı. Kadıköy ilçesi için teknik çalışmanın devam ettiği ve en kısa sürede bu çalışmaların tamamlanarak gündeme getirileceği bildirildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@