İBB Tarafından Yapılacak Kanal İstanbul Çalıştayı Tarihi Açıklandı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul'u dayatma yapılmasını istemediğini belirterek proje için tüm tarafların söz alacağı bir çalıştay düzenleyeceklerini belirterek beklenen tarihi açıkladı!

GÜNDEM 11.12.2019 - 13:40 15.07.2021 - 00:11 SERHATMEDYA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul'u dayatma yapılmasını istemediğini belirterek proje için tüm tarafların söz alacağı bir çalıştay düzenleyeceklerini belirterek beklenen tarihi açıkladı!

Tarafların sürekli olarak yeni açıklamalar yapması ile gündemdeki yerini koruyan Kanal İstanbul projesi toplumu da ikiye bölmüş durumda. Bir kısım projeyi destekler bir kısım ise kesinlikle karşı çıkıyor. Çevre katliamı mı, Türkiye'nin geleceğini kurtaracak yeni bir umut mu?KANAL İSTANBUL ÇALIŞTAYI TARİHİ BELLİ OLDU! İBB tarafından düzenlenen Deniz Çalıştayı'nda söz alan Ekrem İmamoğlu bir kere daha Kanal İstanbul projesine karşı çıktı.İmamoğlu "Ben hayatımda hiç dilsiz şeytan olmadım. Konuşacağız kardeşim. Beni bir kişi ikna edemez kardeşim. Beni bilim ve akıl ikna edecek. Bilim ve aklın yatmadığı hiçbir şeyin peşinden gitmeyeceğim. Bu bir siyasi mesele değildir. Bu biri istedi diye ya da istemedi diye yapılıp yapılmayacak bir şey değil. Bu akıl işidir" diyerek Ocak ayının ilk haftasında çalıştayı düzenleyeceklerini duyurdu. KANAL İSTANBUL PROJESİ YENİ BİR RANT PROJESİ Mİ?Konu hakkında Deniz Çalıştayı toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Ekrem İmamoğlu "2011 yılında bir seçim vaadi olarak ortaya atılan projenin ne tartışıldığını ne de kamuya açık konuşulduğunu gördüm.Bakın bu dayatmadır. Ben bir iş insanıyım, tahminlerim kuvvetlidir. 75 milyar olduğunu düşünmüyorum, çok daha fazladır bu yatırımlar. Ocak ayının ilk haftası Kanal İstanbul çalıştayı da yapacağız. İstanbul'a attığınız her adım iyi anılmalı.Ben İstanbul'un coğrafyasının böyle bir değişimi kaldıramayacağını düşünüyorum. Bilimsel gerekçeleri var. Tek başına 135 milyon metrekare tarım alanının yok oluşu bile gerekçedir. Marmara'nın Karadeniz'e etkisi, 8 milyon kişinin bir adada yaşaması durumu.Gemi trafiğindeki artış, teknolojik gelişmeler neticesinde gemi boyutlarının büyümesi. Gerekçeye bakar mısınız! Yüzde 90'ı geçersiz. İstanbul Boğaz'ından geçen gemi sayısı azalmakta. Bu sudan bahaneyle 10 bin yıllık coğrafyayı böyle bir şeyle paramparça etmenin, ÇED raporunu okumadan önümüze çıkıyorlar, 1 milyon 150 bin nüfus oluşturuluyor kanalın etrafında. Hani tankerler gemiler? Yeni bir rant projesi mi?" diyerek çok tartışılacak açıklamalara imza attı. EMLAK365.COM


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@