İBB'den İstanbul'da Bu Hafta Sonu Ücretsiz Toplu Taşıma Kararı!

İstanbul’da toplu taşıma 2 gün ücretsiz olacak? Ücretsiz toplu taşımadan kimler, nasıl yararlanabilecekler? İstanbul’da toplu taşıma herkes için mi ücretsiz olacak?

Gündem 16.06.2022 - 18:53 16.06.2022 - 18:53 Engin Uzunoğlu

Hafta sonunda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından tüm yurtta yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için İstanbul’da ücretsiz toplu taşıma kararı alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan karara göre 18 Haziran Cumartesi ve 19 Haziran Pazar günleri toplu taşıma ücretsiz olacak? Peki ücretsiz toplu taşıma sadece sınava girecek öğrenciler için mi geçerli olacak?

HAFTA SONU TOPLU  TAŞIMA ÜCRETSİZ

Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak olan YKS oturumları nedeniyle sınavlara toplu ulaşım ile gitmek isteyenlere İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından jest yapıldı. Buna göre YKS sınavına gidecek olanlar Metro İstanbul, İETT ve Şehir Hatları üzerinden alacakları toplu ulaşım hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabilecekler. YKS sınavına girecek olan öğrenciler ile sınav görevlileri ücretsiz toplu ulaşım imkanından faydalanabilecekler.

ÜCRETSİZ TOPLU TAŞIMADAN NASIL YARARLANILACAK?

YKS sınavı için ücretsiz toplu ulaşımdan yararlanmak isteyen öğrenciler sınav belgelerini, sınav görevlileri ise görevli belgelerini göstermeleri gerekecek. Bu belgeleri gösteren öğrenciler ve sınav görevlilerinden toplu ulaşımda herhangi bir ücret alınmayacak. Öğrencilerin beraberinde olacak olan ailelerine de ücretsiz toplu ulaşım imkanı verilip verilmeyeceğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı. 

ÜCRETSİZ TOPLU ULAŞIM HANGİ SAATLER ARASINDA GEÇERLİ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından YKS için öğrencilere ve sınav görevlilerine sağladığı ücretsiz toplu ulaşım imkanına dair ayrıntılar da belli oldu. Buna göre YKS oturumlarının başlangıç saatlerinden 2 saat öncesinde başlayacak olan ücretsiz toplu ulaşım sınavın sona ermesinin ardından da 2 saat boyunca devam edecek. Bu saat aralıklarında Metro, İETT otobüsleri ve şehir hatları ücretsiz olacak. Bu süreler dışında ücretsiz toplu ulaşım hakkı verilmeyecek.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@