İBB'nin Kentsel Dönüşümde Yeni Modeli İstanbul Yenileniyor Törenle Tanıtıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni projesi olan “İstanbul Yenileniyor Platformu” düzenlenen törenle kamuoyuna tanıtıldı. İstanbul'da kentsel dönüşümü hızlandırması amaçlanan projenin tanıtım töreninde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da bir konuşma yaparak projeye dair ayrıntıları paylaştı. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM 05.07.2021 - 18:05 05.07.2021 - 18:05 Emlak 365

İstanbul'da kentsel dönüşüm projelerini jızlandırmayı amaçlayan yeni proje “İstanbul Yenileniyor Platformu” için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tanıtım töreni düzenlendi. KİPTAŞ, BİMTAŞ ve İstanbul İmar AŞ tarafından ortaklaşa yapılan projenin tanıtım törenine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı. 

YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜM SİSTEMİ TANITILDI

Proje kapsamında binasının riskliş olduğunu düşünen herkes belirli kriterleri taşıması halinde internet üzerinden belediyeye başvuru yapabilecekler. Kentsel dönüşüm projelerinde ilk aşamada öncelik 1999 öncesi yapılan, mülkiyet sorunu bulunmayan ve aynı parselde birden fazla yapının olduğu binaların olacak. 

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt yeni devreye soktukları kentsel dönüşüm sistemi hakkında açıklama yaparak, “Binasının riskli olduğunu düşünen ve depremde yıkılabilir endişesi taşıyan herkes kriterleri yerine getirerek başvuru yapabilecekler. Başvuruların ardından bir çalışma yapılacak. 

Teknik uzmanlarımız mülkiyet, plan ve bölgedeki satış fiyatlarının olduğu çalışma sonucunu vatandaşlara ulaştıracaklar. Üçte iki çoğunluğu sağlayıp bize başvuran binalar için en uygun maliyetle teklifte bulunacağız. Vatandaşlar bu teklifimizi kabul ederlerse tahliye ve yıkım süreçlerine başlayacağız.” dedi.

BAŞVURULAR BAŞLADI

Yapılacak olan kentsel dönüşüm projeleri hakkında ayrıntıları da paylaşan Ali Kurt, “Bu sistemde  kentsel dönüşüm projeleri KİPTAŞ garantörlüğünde gerçekleştirilecek. Yüklenici ve finans kuruluşlarını bir araya getirmeden sistemin garantörü biz olacağız. Bugünden itibaren başvuruları kabul etmeye başlıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

EKREM İMAMOĞLU YENİ SİSTEMİ ANLATTI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da bir konuşma yaparak, “Göreve başladığımızda İBB'nin Fortune 500 listesinde 5 iştiraki vardır. Bugün bu listeye 10 İBB iştiraki girmeyi başarmıştır. Ekonomik bozulmaya rağmen bu başarı elde edilmiştir.” dedi.

İstanbul için kentsel dönüşümün çok hayati bir önemi olduğunu söyleyen Başkan Ekrem İmamoğlu, “İstanbul'da bir Deprem Kurulu kurulmasını önermiştik ve hala daha bu önerimizin arkasındayız. Burada insanlarımızın canından bahsediyoruz. Bu konu ben yaptıum veya sen yaptın gibi kısır çekişmelere kurban edilmemeli. 

Hızlı hareket etmek zorundayız. Kentlerde imar artışı kentsel dönüşümün çözüm modeli olamaz. Bugün İstanbul 22 milyon kişiyi besleyecek konut imkanına sahip. Böyle bir ortamda hala daha proje yapğacağız 2 milyon daha nüfus ekleyeceğiz diyen aklı hayyretle izliyorum. Yeni sistemle vatandaşla yüklenici firmalar arasında teminat olacağız.” ifadelerini kullandı. 

Türkiye'de kentsel dmnüşüm süreçlerinin iyi yönetilemediğini söyleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Geçmişten gelen kötü tercürebelerle bugün kentsel dönüşüm denildiğinde vatandaşımızın tüyleri diken diken oluyor. Şimdi biz bu olumsuz algıyı yıkacağız. Nasıl başaracağız? Elbette ortak akılla. Bu yeni sistem tüm kontrolü vatandaşa veriyor.” şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@