İBB'nin Restore Ettiği Tarihi Fener Evleri'nin Ne Olarak Kullanılacakları Belli Oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Balat'ta bulunan tarihi Fener Evleri'nin restorasyon çalışması tamamlandıktan sonra bu yapıların sanat galerisi olarak hizmet vereceğini duyurdu. 

Emlak Haberleri 18.10.2021 - 03:00 18.10.2021 - 03:00 Engin Uzunoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Balat'ta bulunan ve tarihi değeri olan Fener Evleri'nde restorasyon çalışmalarına devam ediliyor. Yapılan restorasyon çalışması hakkında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat açıklamalarda bulundu. Yılıma ter edilmiş Fener Evleri'ne sahip çıkıldığını söyleyen Mahir Polat bu evlerin İstanbullulara hizmet edeceğini belirtti.

FENER EVLERİ TEK TEK RESTORE EDİLİYOR

Tarihi Fener Evleri hakkında bilgi veren Mahir Polat, “İstanbul'un önemli tarihi izlerinden olan Balat'taki Fener Evleri işgale, kötü kullanıma, yıkıma terk edilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mülkiyetinde olan bu yapılar 16 milyon İstanbullunun ortak varlığıdır. Fener Evleri'ni tek tek restore ederek yine İstanbulluların hizmetine sunuyoruz. Biz İstanbul'un tarihi yapılarını kaderine terk etmeyeceğiz. Hepsini kurtarıp gelecek nesillere teslim edeceğiz.” dedi. 

18. YÜZYILA AİT TARİHİ YAPILAR

Balat'taki Fener Evleri hakkında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel de önemli açıklamalarda bulunarak, “Bu evler tarih boyunca taş oda olarak isimlendirilmiş. 18. yüzyıla ait 5 tane yapı bloğu bulunuyor. Çeşitli görevlerde farklı amaçlarla kullanılmışlar. Depo olarak görev görmüş, konaklama ihtiyaçlarına cevap vermiş, yeri gelmiş eğlence ihtiyacı olarak değerlendirilmişler. Ancak yakın geçmişte kaderine terk edilmiş ve çöküntüye bırakılmışlar.” ifadelerini kullandı. 

FENER EVLERİ ÇAĞDAŞ SANAT GALERİLERİ OLACAK

Fener Evleri'nin restorasyon çalışmalarının ardından ne şekilde kullanılacağı hakkında da bilgi veren  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel, “Restorasyon tamamlandıktan son 5 adet Fener Evi çağdaş sanat müzesi işlevinde çağdaş sanat galerileri haline getirilecek. Zorlayıcı uygulamaları çok büyük bir oranda tamamladık. Birkaç aylık süreç içerisinde ise restorasyon çalışmalarını bitirmiş olacağız. Ayrıca yapılan çalışmalarda sıva altında kalmış özgün işlemeler de ortaya çıkarıldı. Kademeli bir şekilde tüm açışmaları tamamlamayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@