İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı Türkiye'de Bulunan Sığınmacı Sayısını Açıkladı

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Sessiz İstila etiketi ile sosyal medyada yapılan paylaşımlara değindi ve asılsız haberlere itibar edilmemesi gerektiğini söyleyerek mülteci sayısını açıkladı.

Gündem 06.05.2022 - 17:25 06.05.2022 - 17:25 Gülşah Konuk Akın

Sosyal medyada bir süredir devam eden Sessiz İstila etiketli paylaşımlara ilişkin İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, paylaşım yapan hesapların çoğunun bot hesap olduğunu, yalanın atılıp, yayılıp sonra da ısrarla devam ettirildiğini söyledi ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile de konuştuğunu açıkladı.

Sosyal medyada yer alan sığınmacı paylaşımları ile açık bir provokasyon ile karşı karşıya olduklarını söyleyen Çataklı: "Bunları özellikle bot hesaplarla gerçekleştiriyorlar. 30-40 tane hesap, bazen tek kişi tarafından yönetiliyor. Bot hesapların örgütsel dağılımına baktığımızda da yüzde 31’inin FETÖ yanlısı, yüzde 12’sinin de PKK/KCK yanlısı olduğunu görüyoruz." açıklamasında bulundu.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile arasında geçenlerden dolayı İçişleri Bakanlığı'na gitmek isteyip de polis tarafından engellenen Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile de konuştuğunu söyleyen Çataklı, piyonları her zamanki gibi ciddiye almayacaklarını, piyonların sahiplerine Türkiye'nin cevap vereceğini söyledi.

sığınmacı-geri-dönüşü-suriyeli-1

TÜRKİYE'DE BULUNAN MÜLTECİ SAYISINI AÇIKLADI
Türkiye'de bulunan 5 milyon 500 bin yabancının tamamının sığınmacı olmadığını söyleyen Çataklı, Türkiye'ye sığınan geçici koruma altındaki Suriyeli sayısının 762.686 olduğunu, bu sayının 122 binin iki yıldır pasif kaydolduğunu, Türkiye'de bulunduklarına dair bir belge olmadığını söyledi. Geçici koruma altında olan Suriyeli ve uluslararası koruma kapsamında olanların toplamının 4 milyon 82 bin 693 olduğunu ve bu sayının toplam sığınmacı sayısı olduğunu açıkladı.

2016 yılından beri Türkiye'den 1 milyon 463 bin 272 düzensiz göçmen ile sığınmacının gittiğini söyleyen Çataklı, 2011 yılından beri 200.950 Suriyelinin vatandaş olduğunu, bunların 47 bininin Türkmen olduğunu söyleyerek 1 milyon Suriyelinin gönüllü geri dönüşü için yapılan çalışmalarda da sona gelindiğini vurguladı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@