İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 502 Bin Sığınmacının Ülkesine Gönüllü Döndüğünü Açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Karadeniz Dernekler Federasyonu kahvaltısında açıklama yaparak 502 bin sığınmacının ülkelerine gönüllü olarak döndüğünü açıkladı.

Gündem 20.05.2022 - 11:55 20.05.2022 - 11:55 Gülşah Konuk Akın

Karadeniz Dernekler Federasyonu kahvaltısına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada bir süredir gündemde olan sığınmacıların geri dönüşlerine değindi. Soylu açıklamasında, Türkiye'de bulunan 502 bin sığınmacının gönüllü olarak ülkelerine geri döndüğü bilgisini paylaştı.

2019'DAN BERİ İSTANBUL'A SIĞINMACI KABUL EDİLMİYOR

Bakan Soylu, 2019 yılından beri İstanbul'a sığınmacı kabul edilmediğini söyleyerek: " Sadece aile parçalanmışsa, üniversite kazanmışsa ya da bir hasatlık durumu varsa kabul ediyoruz. Esenyurt'la Fatih'e artık yabancı kabul etmiyoruz. Fatih'te 25 bin civarında, Esenyurt'ta da 10 bin civarında sığınmacı nüfusu düştü. 800 mahallede bunu yaptık. Her ay Türkiye'nin her tarafında kaçak göçmen operasyonu yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

502-bin-sığınmacı-ülkesine-döndğ

2019 seçimlerinde sığınmacı konusunu gündeme getirdiklerini, şimdi seçim yaklaştığı için yine gündeme getirildiğini söyleyen Soylu, 502 bin kişinin geri döndüğü bölgelerin, Türkiye'nin güvenli bölge haline getirdiği bölgeler olduğunu, güvenli bölge yapılmazsa kimsenin gitmeyeceğini ve Türkiye'nin çok doğru bir politika ortaya koyduğunu söyledi. 

Ağrı, Van ve Iğdır sınırlarında taş olduğunu, İran ile konuşarak sınır duvarları yapıldığını söyleyen Bakan Soylu, son 6 yıl içerisinde 2 milyon 600 bin kişinin sınırdan girmesinin engellendiğini, Türkiye'nin kaçak göçmeni yakalaması durumunda ülkesine gönderdiğini açıkladı. İnsanlı ateşe atmanın Anadolu medeniyetine yakışan bir yaklaşım olmadığına dikkat çeken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, maliyetlerin düşük olduğu dönemde 57 bin 500 briket ev yapımının tamamlandığına da değindi. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@