İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Bir Açıklama Yaparak İstanbul Sözleşmesi Tartışmalarına Katıldı!

Türkiye'de İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesinin ardından yaşanan tartışmalara İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yaparak katıldı. Bakan Soylu yakın zamanda atılacak adımlarla aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadelede olumlu sonuçlar alınacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Bir Açıklama Yaparak İstanbul Sözleşmesi Tartışmalarına Katıldı!

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla çekilmesiyle büyük tartışmalar yaşanmaya başlandı. Bu tartışmalara İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bir açıklama yaparak dahil oldu.

Uluslararası sözleşmelerin varlığının veya yokluğunun suçları önlemede sorumluluklarını artırma veya eksiltmede etki yapmayacağını söyleyen Bakan Süleyman Soylu, “Milletlerarası antlaşmalara, sözleşmelere taraf olmak veya tam aksi şekilde taraf olmaktan vazgeçmek her devletin meşru hakkıdır. Aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadelede bizi vatandaşlarımıza karşı sorumlu kılan İstanbul Sözleşmesi'nin varlığı değildir. Anayasa'nın 10. Maddesi ve 41. Maddesi,i TCK'nın ilgili maddeleri, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un ilgili maddeleri, ilgili bakanlıklarla sürdürdüğümüz eylem planı, İçişleri Bakanlığı'nın KADES, Elektronik kelepçe İzleme Merkezi gibi uygulamaları, sayısını 1086'ya çıkardığımız Aile İçi Ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirlikleri ve tüm bakanlıklarla uyumlu olarak yürüttüğümüz süreç bu mücadelede bizi vatandaşlarımıza karşı mahçup etmeyecektir.” dedi.

TÜRKİYE'DE KADIN CİNAYETLERİNİN ARTTIĞI YALANDIR

İstanbul Sözleşmesi'ne dair açıklamalarını sürdüren Bakan Soylu, “Anayasamızın, kanunlarımızın, medeniyetimizin ve tüm değerlerimizin bize yüklediği görev ve sorumlulukları tamamen İstanbul Sözleşmesi'ne bağlamak ve eşitlemek Türkiye'nin medeniyetine, kanunlarına, özgüvenine, kapasitesine haksızlıktır.Bir kadının şiddete uğraması veya cinayete kurban edilmesi insanoğlu tarafından kabul edilemez. Türkiye'de kadın cinayetlerinin arttığı da koca bir yalandır. Elimizdeki veriler bunun aksini belgelemektedir.” ifadelerini kullandı.

DÜNYADA ÖRNEK OLACAĞIZ

Kadına karşı suçlara dair verilen mücadeleye devam edileceğini söyleyen Bakan Süleyman Soylu, “Tüm suçlarla mücadele ettiğimiz gibi devletimiz, güvenlik güçlerimiz kadına karşı şiddetle mücadeleyi de insan hakları çerçevesinde huzur güven ve asayiş zihniyetiyle, vatandaşlarımızın herşeyin en iyisine layık olduğu bilinci ile dün olduğu gibi bugün de yarın da sürecektir. Yakın zamanda herkes görecektir ki aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadelede atılan tüm adımların olumlu sonuçlarını alacağız. Bu konuda dünyada örnek olacak bir mücadeleyi ortaya koyacağız.” şeklinde konuştu.

Emlak365.com