İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Duyurdu: Otoyollarda Hız Limiti Artıyor!

2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu İzleme ve Yürütme Kurulu ile Trafik Güvenliği İhtisas Grupları Toplantısı'na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önemli açıklamalarda bulundu. Otoyollarda hız sınırı kaç, kaça çıkarılacak, ne zaman değişir?

Gündem 24.06.2021 - 14:57 24.06.2021 - 14:57 Serhat Karaman

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu İzleme ve Yürütme Kurulu ile Trafik Güvenliği İhtisas Grupları Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'de son yıllarda araç sayısının büyük bir hızla artmasına rağmen trafikte hayatını kaybeden kişilerin sayılarının azaldığını belirten Bakan Soylu maket trafik araçlarının kaza oranlarını yüzde 30 oranında azalttığını söyledi. 

TEK ACİL ÇAĞRI MERKEZİ NE ZAMAN?

Türkiye'nin merakla beklemiş olduğu tek çağrı merkezi ssitmeni hakkında da bilgi veren Bakan Soylu Acil "Bu proje nihayete ermiş durumdadır. Haziran sonu itibarıyla, bir tek ilimiz kalıyor, zannediyorum o da temmuzun ilk haftasına yetişir, tüm Türkiye'de tek çağrıya geçmiş olacağız." diyerek Temmuz ayının ilk haftasını işaret etti. 

Bakan Soylu trafik kazalarıın en önemli nedeninin aşırı sürat olduğunu belirterek ancak yol standardının yükseldiğini belirterek "Bizim sürat yönetimimiz 120, ona bir yüzde 10'luk tolerans var, 132 kilometre... Otomobiller için 20 kilometreye kadar artırma yetkimiz var.

Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre Karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar. Bir miktar artırma konusunda, yeni kara yollarından başlamak suretiyle bir adım atılması üzerine bir çalışma gerçekleştirilmektedir. Elbette ortalama hız da kendi açısından önemli bir anlayış oluşturmaktadır" diyerek otoyollarda hız sınırını değiştirebileceklerini açıkladı. 

Bu değişim yapılırsa otoyollarda hız sınırı 120 kilometreden 132 kilometreye çıkarılmış olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@