İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine Genelge Gönderdi! Asker Uğurlama Törenleri Koronavirüs Sebebiyle Yasaklandı!

Türkiye'nin koronavirüs tehdidi ile karşı karşıya kalması sebebiyle çok sayıda tedbirler uygulamaya alınmış özellikle kalabalıkların oluşmasına ve ölümcül virüsün yayılım hızını arttırmasına engel olunmak istenmişti.

Gündem 21.03.2020 - 11:46 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Türkiye'nin koronavirüs tehdidi ile karşı karşıya kalması sebebiyle çok sayıda tedbirler uygulamaya alınmış özellikle kalabalıkların oluşmasına ve ölümcül virüsün yayılım hızını arttırmasına engel olunmak istenmişti. Ancak dün gerçekleşen asker uğurlama törenlerinde yoğun kalabalıkların oluşması tepkilere neden oldu. Bu duruma seyirci kalmayan İçişleri Bakanlığı olaya müdahale olarak 81 ile genelge göndererek ikinci bir emre kadar asker uğurlamalarını yasakladı.

Türkiye'nin koronavirüs ile olan mücadelesi tüm yoğunluğu ile devam ederken sorun yaratan uygulamalara anında müdahale ediliyor. Dün yurdun dört bir tarafında yapılan asker uğurlama törenleri yoğun kalabalıkların meydana gelmesine sebep oldu. Bazı vatandaşların sosyal medyadan bu duruma tepki gösterip kalabalıkların koronavirüsün yayılma hızını arttıracağını belirtmesi üzerine İçişleri Bakanlığı harekete geçti.

Dün gece geç saatlerde İçişleri Bakanlığı, vatandaşlara sosyal mesafe ve hijyen kuralları konusunda uyarılar yaptı. Bu sabah da 81 ilin valiliklerine gönderilen genelge ile ikinci bir emre kadar asker uğurlama törenlerinin yasaklandığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından göndeirlen genelgede, koronavirüs salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla vatandaşların toplu olarak bulundukları bazı umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması belirtildi. Ayrıca düğün, konferans, seminer vb. toplantıların da geçici süreyle ertelenmesi kararı verildiği ifade edildi.

İlgili genelgede asker uğurlama törenleri ile alakalı olarak, bu törenlerin salgın riskini arttıracağı için geçici süre yapılmaması gerektiği vurgulandı. Valiliklerin asker uğurlama törenlerine geçici süre izin vermemesi  ve il/ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları'ndan gerekli kararların alınmasını belirtildi. Bu değişikliklerin vatandaşlara acilen duyurulması da vurgulandı.

İçişleri Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu ve 81 il valiliğine tebliğ ettiği genelgeye göre artık asker uğurlama törenleri düzenlenemeyecek. Bu karar geçici olurken asker uğurlama törenlerine koronavirüs tehdidi ortadan kalktıktan sonra devam edilecek.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@