İçişleri Bakanlığı Genelgesi Bekleniyor! İşte 5 Maddede 1 Temmuz Normalleşme Takvimi ve Kalkan Yasaklar

21 Haziran tarihli Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ulusa sesleniş konuşması ile yeni normalleşme takvimi kapsamında beklenen açıklamayı yapmıştı. 1 Temmuz sonrası için kalkacak yeni yasaklar ilan edilirken hafta içi sokağa çıkma yasağı, pazar yasakları, şehirlerarası seyahat kısıtlaması, toplu taşıma araçlarında yasak, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma saatleri, memurlar için esnek çalışma ve müzik yayını yasağı için alınan kararların detayları haberimizde!

GÜNDEM 22.06.2021 - 13:14 22.06.2021 - 13:14

Milyonlarca kişinin büyük bir heyecan ve sabırsızlıkla beklediği eski normale dönüş sürecinde en önemli kabine toplantısı dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılmıştı. İlk olarak 14 Haziran 2021 tarihinde yapılacağı ilan edilen ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel'de düzenlenecek olan NATO Liderler Zirvesi toplantısı programı nedeni ile 10 Haziran tarihine alınan kabine toplantısı son olarak Erdoğan'ın yoğun programı nedeni ile 21 Haziran tarihine alınmıştı. 

Özelliklede havaların ısınmasının ardından Pazar günü sokağa çıkma yasağı uygulamasının kaldırılması beklentisi oluşmuş, hem esnaf hem de Cumartesi günü çalışan kişiler Pazar günü yasakları için verilecek haberi beklemeye başlamıştı. 2 kere ertelenen kritik kabine toplantısı sonunda yapıldı ve kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ulusa sesleniş konuşması yapılarak 21 Haziran kararları ilan edildi. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI 1 TEMMUZ GENELGESİ YAYIMLANDI, 21 HAZİRAN KABİNE TOPLANTISI KARARLARI İLAN EDİLDİ Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ulusa sesleniş konuşması ile 21 Haziran kabine toplantısı kararları açıklanırken 1 Temmuz normallaşme takvimi için merak edilen detayların ise İçişleri Bakanlığı genelgesi ile ilan edileceği duyurulmuştu. 

Yapılan açıklamanın ardından özellikle de kademeli mesainin sona ereceği memurlar tarafından İçişleri Bakanlığı genelgesi beklenmeye başlanmıştı. Ancak ne yazık ki beklenen genelge yayımlanmadı. Kaldırılan çok sayıda yasağın olması nedeni ile söz konusu genelge üzerinde çalışmaların sürdüğü belirtilirken bugünkü Resmi Gazete ile yayımlanabileceği belirtildi. 

KABİNE TOPLANTISI İLE KALDIRILAN YASAKLAR NELER, 1 TEMMUZ NORMALLAŞME TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?

Türkiye 17 günlük tam kapanma döneminin ardından kademeli normalleşme takvimine geçiş yapmış ve bu kapsamda uygulanacak olan yeni tedbir kararları belirlenmişti. 21 Haziran tarihli kabine toplantısı ile eski normale dönüş olarak anılırken alınan kararlar ilan edildi. 

HAFTA İÇİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ VE HAFTA SONU PAZAR GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI, NE ZAMAN BİTECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrası yapılan açıklama ile akşam saat 22.00`den sabah 05.00`e kadar olan ve pazar günleri devam eden sokağa çıkma kısıtlaması yasağının 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile sona ereceği duyuruldu. 

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT KISITLAMASI KALKTI MI?

Evet, söz konusu kabine toplantısı kapsamınad seyahat kısıtlaması da 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile kaldırılmış oldu. 

ŞEHİR İÇİ TOPLU TAŞIMA KISITLAMASI, ŞEHİRİÇİ TOPLU TAŞIMA YASAĞI KALTI MI?

1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile şehiriçi toplu taşıma araçlarına getirilen kısıtlamalar da kaldırılacak. 

MÜZİK YAYINI YASAĞI İÇİN SAAT GEVŞETİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan "kusura bakmasınlar kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok" açıklaması ile büyük yankı uyandıran ve sosyal medyada en çok paylaşılanlar arasında giren müzik yayını kısıtlaması için saat 24:00'e çekildi. 

KAMUDA ESNEK ÇALIŞMA VE MESAİ SAATLERİ İÇİN YENİ KARAR! MEMURLAR NORMAL MESAİ SAATİNE NE ZAMAN DÖNECEK?

Memurlar için normal mesai saatine dönüş açıklaması yapılırken Erdoğan detayların İçişleri Bakanlığı genelgesi ile belirleneceğini söylemişti. Genelge henüz yayımlanmazken normal mesaiye geçişin hemen mi yoksa 1 Temmuz tarihinde mi olacağı bu genelge ile belirlenecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@