İçişleri Bakanlığı Göç İdaresinden Suriyeli Göçmenler İçin Gönderme Kararı!

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından Suriyeli göçmenler hakkında kritik bir karar alındı. Ankara'daki Suriyeli göçmenlerin kayıtlı oldukları illere gönderileceği bildirildi. 

Gündem 01.09.2021 - 21:14 01.09.2021 - 21:21 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de büyük tartışma konusu olan göçmen politikası hakkında çok önemli bir gelişme yaşandı. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından bir son dakika açıklaması yapılarak Ankara ilinin geçici koruma kaydına kapatıldığı bildirildi. 

SURİYELİ GÖÇMENLER İÇİN KRİTİK KARAR

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi'nce yapılan açıklamada, “Ülkemizde bulunan yabancıların ikamet izni , Uluslararası koruma ve geçici koruma iş ve işlemlerini düzenleme ile yetkili ve görevli olan İçişleri Bakanlığı'nın koordinasyonunda Ankara Valiliği, Göç İdaresi, Jandarma ve Emniyet birimlerinin iştirakleriyle yapılan değerlendirmeler sonucunda bazı kararlara varılmıştır.” denildi.

KAYITLI OLDUKLARI İLLERE GÖNDERİLECEKLER

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2 Eylül 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde Ankara ili mülki sınırları geçici koruma kaydına kapatıldı. Türkiye'nin farklı illerinde kayıtlı olan ama Ankara'das ikamet eden geçici koruma statüsüne sahip Suriyeli göçmenler emniyet birimlerince tespit edilerek kayıtlı oldukları illere gönderilecekler. 

Ankara'dan kayıtlı oldukları illere gönderilen Suriyeli göçmenlerin bu illerde yaşamaya devam ettikleri de kontrol edilecek. Suriyeli göçmenler bulundukları illerde bildirim yükümlülüğü getirilerek takip edilecekler. 

Ayrıca yine Ankara'da uyuşturucu ve asayiş olaylarınba kaynaklık eden metruk binalar ve bu binalarda ikamet eden yabancı uyruklu kişiler tespit edilecek. Ardından ise bu binaların yıkım ve tahliye işlemleri tamamlanacak. Bu binalarda yaşadıkları tespit edilen göçmenler ise kayıtlı oldukları illere gönderilecekler. 

DÜZENSİZ GÖÇMENLER ÜLKELERİNE GÖNDERİLECEK

Öte yandan Türkiye'de ikamet izni olmayan yabancılar için de bir karar alındı. Buna göre herhangi bir koruma statüsü olmayan ve ikamet izni bulunmayan düzensiz göçmenler kolluk birimlerince yakalanarak ülkelerine geri gönderilmeleri için işlemlerin ivedilikle yapılması kararlaştırıldı. Zaten uygulamada olan bu kaidenin gerekliliklerinin yapılmasına kararlılıkla devam edileceği belirtildi. 

Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye'de vergi levhası olmayan iş yerlerini işletmeye devam etmelerine izin verilmeyecek. İlgili mevzuat uyarında bu kişiler hakkında yaptırımların da ivedilikle uygulanacağı ifade edildi.

Ankara ili için alınan bu karar, özellikle göçmenlerden rahatsız olan vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı. Ancak kararların Ankara ile sınırlı olması ise eleştiri kaynağı teşkil etti. Bu konuda diğer illerde de benzer kararların alınması için yetkili birimlere vatandaşlarca talepler iletilmeye başlandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@