İçişleri Bakanlığı'ndan Karantina Genelgesi! Türkiye'ye Seyahatlerde Uygulanacak Kurallar

İçişleri Bakanlığı son dakika genelgesiyle ülkeye giriş aşamasında gerekli olan uygulamaları ve dikkat edilecek kuralları açıkladı.

Gündem 03.09.2021 - 10:26 03.09.2021 - 10:26 Mustafa KARAGÖZ

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge de bazı ülkelerden gelenlerden PCR testi zorunluluğu talep edileceği bildirildi. Bu kapsmda Afganistan ve Pakistan'dan gelenler ile diğer ülkelerden gelenlere uygulanacak olan önlemler şöyle sıralandı. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN ÜLKEYE GİRİŞ GENELGESİ

Bakanlık tarafından gönderilen genelgede 4 Eylül itibariyle geçerli olacağı ve uygulanmaya başlayacağı bildirildi. Bu kapsamda ilk olarak Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka uçuşlarına ilişkin uygulama yeni bir karar alınıncaya karar devam edecek. Bu ülkelerden doğrudan Türkiye'ye seyahat edilemeyecek.

Bunun dışında ayrıca Bangladeş, Hindistan ve Pakistan'dan Türkiye'ye gelenlerden ise PCR testi zorunluluğu getirildi. Bu ülkelerden gelecek olanlar Türkiye'ye girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test sonucunun ibrazında bulunacaklar.

Ayrıca İçişleri Bakanlığı Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur'dan gelen kişilerden de Türkiye girişlerde en fazla 72 saat önce yapılmış PCR testi sorunluluğu getirildi. 

Karantina Uygulanmayacaklar

Bu ülkelerin dışında kalan ülkelerin bazıları için ise karantina uygulanmayacak. Bu durumda olan ülkeler için İçişleri Bakanlığı genelgesinde "İlk dört maddede sayılanlar dışında diğer ülkelerden gelenlerden tüm sınır kapılarımızdan (kara, hava, deniz, demiryolu) ülkemize girişlerde; Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını bildirecekler"

Bunun dışında ayrıca son dozdan en az 14 gün geçtiğini veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenler de PCR ibrazında bulunmayacak ve karantinadan muaf olacaklar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@