İçişleri Bakanlığı'ndan Son Dakika Seyahat Kısıtlaması ve Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi

Kabine toplantısı sonrası açıklanan yeni Ramazan tedbirleri kapsamında belirli bazı yasaklar ve kısıtlamalar getirilmişti. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Ramazan ayı genelgesi 2021 kapsamında İçişleri Bakanlığı 9 kritik soruya yanıt verdi. Sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlaması hakkında merak edilen soruların yanıtları haberimizde!

İçişleri Bakanlığı'ndan Son Dakika Seyahat Kısıtlaması ve Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi

Türkiye'de Mart ayında başlatılan yerinde karar dönemi sonrasında ne yazık ki koronavirüs vaka sayısı büyük bir hızla artmış, 60 bine dayanan rakamlar ile Türkiye Avrupa'da en çok vaka açıklayan ülkelerden biri haline gelmişti.

Salı günü yapılan son kabine toplantısı ile Ramazan ayında tam kapanma soruları yanıt bulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile Ramazan ayı ile beraber Türkiye'de kısmi kapanma uygulamasına geçiş yapıldığı ilan edilerek yeni alınan önlemler duyurulmuştu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI RAMAZAN GENELGESİ 2021 HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULARI YANITLADI!

Açıklanan kararlar sonrasında kafa karışıklığı yaşanırken İçişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan son dakika açıklaması ile vatandaşların en çok merak ettikleri sorulara yanıt verildi. Bu kapsamda sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlaması ile kendi araçları ile seyahat edeceklere uygulanacaklar yasaklar da ilan edilmiş oldu.

SENDİKALAR TARAFINDAN GENEL KURUL VE GENİŞ KATILIMLI AKTİVİTELER YAPILABİLECEK Mİ?

Hayır, 17 Mayıs 2021 tarihine kadar Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler gibi sendikaların da genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinlikler yasaklandı.

65 YAŞ ÜSTÜ VE 18 YAŞ ALTINA HAFTA İÇİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KISITLAMASI KAPSAMINDA ŞEHİRLERARASI SEYAHAT YASAĞI UYGULANACAK MI?

Son genelge ile 65 yaş ve üzeri için 10.00-14.00; 18 yaş altı için 14.00-18.00 arasında sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Bu kapsamda 65 yaş ve üzerine hafta içi veya hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki özel araç veya toplu ulaşım araçlarıyla yapacakları şehirlerarası toplu ulaşım için seyahat izin belgesi zorunluluğu getirildi.

18 yaş altı gençler ve çocuklar için ise yanlarında veli veya vasileri bulunmak kaydıyla sınırlama getirilmeyen yaş gruplarının tabi olduğu kurallar çerçevesine şehirlerarası seyahat izni verildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan Son Dakika Seyahat Kısıtlaması ve Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi - Resim 1

ÖZEL ARAÇLA SEYAHAT YASAK MI, SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerin dışında kalan (sokağa çıkma ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmayan) zaman aralıkları içerisinde kalmak kaydıyla özel araçlarla şehirlerarası seyahat yapılmasına izin verileceği, ancak yasak saatinin başladığı anda izin belgesi olmayan kişilere varış noktasına ulaşmamış olsalar dahi izin verilmeyeceği vurgulandı.

SEYAHAT ACENTALARI, PROFESYENEL TURİST TAŞIMA ARAÇLARI İLE PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF MI?

Turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süreyle Ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulduklarından ülkemize gelen yabancı turistlere yönelik tur ve transfer hizmetlerini sağlayacak seyahat acentaları, profesyonel turist taşıma araçları ile profesyonel tur rehberleri yasaklardan muaf tutulacak.