İçişleri Bakanlığı'ndan Tam Kapanma İle İlgili Yeni Son Dakika Genelgesi!

İçişleri Bakanlığı bu akşam başlayacak 17 günlük tam kapanma ve sokağa çıkma yasağı öncesinde son dakika genelgesi yayımladı. Yayımlanan yeni genelge kapsamında muafiyet kapsamındaki çalışanlar için görev belgesi başvurusu yapabilecekleri e başvuru sistemi bilgilendirmesinde bulunuldu.

İçişleri Bakanlığı'ndan Tam Kapanma İle İlgili Yeni Son Dakika Genelgesi!

Pandemi nedeni ile son derece sıkıntılı bir dönemden geçen Türkiye'de vaka sayısını düşürmek amacı ile son kabine toplantısı ile 17 günlük tam kapanma kararı alınmış, süreçte sokağa çıkma yasağı uygulanacağı ilan edilmişti.

Kabine toplantısı sonrasında 17 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi ile beraber İçişleri Bakanlığı 81 ile genelge göndererek sokağa çıkma yasağında muafiet hakkı tanınan kişiler ve sokağa çıkmasına izin verilenleri duyurmuştu.

İÇİŞLERİNDEN YENİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GENELGESİ! SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF OLAN KİŞİLER GÖREV BELGESİ İÇİN E BAŞVURU SİSTEMİNİ KULLANACAK!

Yayımlanan genelge kapsamında tam kapanma ile başlayacak olan 17 günlük sokağa çıkma yasağı öncesinde önemli açıklamalarda bulunuldu. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen "Görev Belgesi Düzenlenmesi" başlıklı genelge kapsamında sokağa çıkma yasağından muaf tutulan işyeri, imalathane ve fabrikalarda çalışan kişilere görev belgesi alma zorunluluğu getirilmiş oldu.

Muafiyet hakkı olan kişiler İçişleri Bakanlığı tarafından hizmete sokulan e başvuru sistemi üzerinden görev belgesi başvurusu yapacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli kamu personeli için yetkili yönetici tarafından "Kamu Personeli Görev Bildirim Belgesi" düzenlenecek. Sistemde yaşanan yoğunluk olması durumunda ise bir defaya mahsus olmak üzere en fazla üç gün geçerli olmak kaydıyla görev belgesi formu manuel doldurulabilecek ve çalışan, işyeri ve firma yetkilisinin imzası ile doldurulabilecek.

GÖREV BELGESİ YANINDA OLMAYAN VE İBRAZ EDEMEYENLERE CEZA YAZILACAK!

Görev belgesi başvurusunda bulunan kişilerin sosyal güvenlik numarasına göre halen çalışmakta olduğu işyeri sicil numarası belirlenecek ve iş yerinin faaliyet alanına göre muafiyet kapsamında kalıp kalmadığı kontrol edilecek.

Yapılacak olan denetimlerde görev belgesi sorgulanacak. 17 günlük sokağa çıkma yasağından muaf olan kişiler bu belgeyi yanlarında taşımakla yükümlü tutulacaklar ve denetimlerde belgesini ibraz edemeyen kişilere de ceza yazılacak.