İcradan Mal Kaçırma Davası İçin Anayasa Mahkemesi Emsal Karar Açıkladı: Haciz Yoluyla Geri Alma Dönemi Kapandı!

Anayasa Mahkemesi tarafından açıklanan emsal karar gündeme bomba gibi düştü. Vatandaşın borcu katlanırken icra işlemleri de artmıştı. İcradan mal kaçırma davası için yeni emsal karar açıklandı.

Emlak Haberleri 13.04.2022 - 08:55 13.04.2022 - 08:55 Gülcan Özer

Ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile vatandaşların borç miktarı her geçen gün artmaya devam ederken süreçte ne yazık ki icra dosyalarında da rekor artış yaşanmıştı. Borçlu olan kişilerin icra ve hacizden mal varlıklarını kurtarmak için sıklıkla kullanmış oldukları yöntemler arasında yer alan akrabaya satış göstermek işlemi konusunda mahkeme emsal karar açıkladı. 

Son dönemde artan çok sayıda dava için emsal karar olması nedeni ile büyük önem taşıyan emsal karar Anayasa Mahkemesi tarafından açıklandı. Anayasa Mahkemesi tarafından alınan karar ile artık borçlunun icra ve hacizden mal kaçırmak için akrabalarına satmış gibi göstererek tapuda devrettiği mal mülkün direkt olarak haczedilmesi uygulamasına son verildi. 

İCRADAN MAL KAÇIRMA OLARAK DEĞERLENDİRİLEMEYECEK! 

Anayasa Mahkemesi tarafından alınan karar ile hakkında icra takibi başlatılan borçlu kişinin icra kararının hemen ardından anne, baba, kardeş, eş, çocuk gibi hısımlarına devretmiş oldukları mal varlıkları için doğrudan haciz uygulaması kaldırıldı. Böylelikle kişinin hacizden mal kaçırmak için yaptığı tapu devirleri için doğrudan haciz işlemi kaldırılmış oldu. 

Sözcü Gazetesi yazarlarından Erdoğan Süzer tarafından yapılan habere göre İcra İflas Kanunu içerisinde yer alan ve mal kaçırma suçlarını düzenleyen 278'inci madde kapsamına giren ‘… usul ve …' ile ‘sıhren üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil) hısımlar…' ibaresi Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesi ile iptal edildi. Böylelikle borçlunun mal kaçırması konusunda emsal karar alındı. Bu karardan önce borcu olan kişilerin icra tarihinden 2 sene öncesine kadar devredilmiş tüm mallar alacaklının yapmış olduğu haciz işlemi ile geri alınabiliyordu. 

icradan mal kaçırma davası

ANAYASA MAHKEMESİ MECLİSE 9 AYLIK SÜRE TANIDI! 

Söz konusu kanun maddesi içerisinde yer alan ibare Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesi ile AYM tarafından iptal edilirken söz konusu metnin düzenlenmesi için meclise 9 aylık süre tanındı. İcraya düşen borçlar için TBMM'nin 9 ay içerisinde icradan kaçırma davası için anne baba ile evlilik yoluyla edinilmiş hısımlarına sattığı menkul ve gayrimenkul malları için alıcı ve satıcıya ispat şartı getiren bir düzenlemeyi hayata geçirmesi gerekiyor. Düzenleme ile artık ispat şartı aranacak. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@