İcradan Satılık Gayrimenkuller İçin Yeni Düzenleme Geliyor!

Haczedilen taşınmazın satışı konusunda yeni yasal düzenleme geliyor. Yapılacak olan yeni düzenleme sonrasında borcu olan vatandaşların en çok mağdur olduğu konuların başında yer alan hacizden yarı fiyatına satılık taşınmaz satışı artık tarihe karışacak.HACZEDİLEN MALLARIN SATIŞI KONUSUNDA YENİ YASAL DÜZENLEME GELİYOR! AK Parti tarafından üzerinde çalışmalara başlanan yeni yasal düzenleme kapsamında hacizli malların satışı konusunda da bir dizi değişikliğe gidilecek.

İcradan Satılık Gayrimenkuller İçin Yeni Düzenleme Geliyor!

Haczedilen taşınmazın satışı konusunda yeni yasal düzenleme geliyor. Yapılacak olan yeni düzenleme sonrasında borcu olan vatandaşların en çok mağdur olduğu konuların başında yer alan hacizden yarı fiyatına satılık taşınmaz satışı artık tarihe karışacak.

HACZEDİLEN MALLARIN SATIŞI KONUSUNDA YENİ YASAL DÜZENLEME GELİYOR!

AK Parti tarafından üzerinde çalışmalara başlanan yeni yasal düzenleme kapsamında hacizli malların satışı konusunda da bir dizi değişikliğe gidilecek. Yapılacak olan düzenlemenin yasalaşması halinde artık hacizli mallar elektronik ortamda da satışa sunulabilecek.

Bu sayede söz konusu taşınmazların satışlarında çok daha fazla kişi başvuruda bulunabilecek. Bu da bugünkü koşullarda normal piyasa fiyatlarının yarı fiyatına satılan taşınmazların değerinde satılması sağlanacak.

İcradan satılık gayrimenkuller için yapılacak olan yasal düzenleme sonrasında hacizli mallar elektronik ortamda satışa sunulacak, açık artırmaya katılmak isteyen kişiler ve kurumlar teminat yatırarak bu ihalelere katılabilecek. Açık artırmalara hile karıştıranlar ve taşınmazların satışlarının düşük fiyatla sonuçlanmasını sağlamak için girişimde bulunanlara ceza uygulanacak.

HACİZLİ MALLARIN SATIŞI İÇİN YÜZDE 5 TEMİNAT VERİLECEK

İcra yolu ile satışa sunulan taşınmazlar için belirlenen yüzde 5 oranındaki teminatı yatıran kişiler taşınmazın satışı için ihaleye elektronik ortamda katılabilecek. İhaleye teklif vererek kazanan ancak sonrasında ihale bedelini ödemeyen kişilere de teklif ettiği bedel ile bir sonraki ihalede verilen teklif ile aradaki farktan ve zarardan sorumlu tutulacak. Yine bu kişi iki ihale arasındaki farktan oluşan tutar üzerinden tecil faizi ödeyecek.