İflas Kararı Verilen Dev Proje Burj Al Babas Hakkında Yeni Gelişme! 2022 Sonu İçin Tarih Verildi! 

Bolu'da 2011 yılında yapımına başlanan ve yalnızca Arap müşterilere satılan villalar ile alakalı olarak yeni bir gelişme yaşandı. 

Emlak Haberleri 09.11.2021 - 23:36 09.11.2021 - 23:36 Engin Uzunoğlu

2011 yılında Bolu'nun Mudurnu ilçesinde sadece Arap müşterilere satılmak üzere içerisinde 732 villa, AVM, otel ve 2 kongre merkezi yer alan Burj Al Babas isimli projeye başlanılmıştı. İnşaat aşamasında ise şato tipi villaların 350 tanesi Katar, Bahreyn, Kuveyt, Dubai ve Suudi Arabistan vatandaşlarına satıldı. 

MAHKEME İFLAS KARARI VERMİŞTİ

Firma tarafından satılan satılan villalar ile alakalı olarak daha sonra ise sorunlar yaşanmaya başlanmıştı. Taksit ödemelerinin aksaması ile sorun yaşayan projenin sahibi Sarot Termal Grup, 2018 Haziran'da konkordato başvurusu yaptı. Bu başvurunun sonucunda şirkete 3 ay süre verilmiş ve İstanbul 3. Ticaret Mahkemesi, Sarot Grup çatısı altındaki 3 şirket için ise iflas kararı verdi. 

SATIŞA VE İNŞAATA DEVAM İZNİ VERİLDİ

2019 yılında ise bu proje hakkında yeni bir gelişme meydana geldi. Ocak ayında şirketin itiraz etmesi sonucunda proje ile alakalı olarak satışa ve inşaata devam izni verildi. Şirket inşaat ve satış çalışmalarını sürdürürken bir taraftan da mahkemenin verdiği iflas kararını temyiz etti. Sarot Grup hakkında İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 17. Hukuk Dairesi tarafından iflas kararı kaldırıldı. 

1 YIL HACİZ İŞLEMLERİ DURDURULDU

İnşaata devam eden şirket Burj Al Babas projesi ile alakalı olarak kendilerine belirli bir süre verilmesi durumunda var olan borçları karşılayabilecek mal varlıklarının bulunduğunu bildirerek konkordato talebinde bulundu. Bu talep üzerine mahkeme şirket hakkında 1 yıl süreyle haciz işlemi yapılmaması kararı verdi. 

HEM İNŞAAT HEM SATIŞ BAŞLIYOR

Projenin geldiği durum hakkında açıklama yapan Sarot Termal Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Yerdelen, “Çok kısa bir süre içerisinde Burj Al Babas projesinde tüm villaları ve içerisindeki otelin hem yapımına hem de satışına başlayacağız. Mahkemenin vermiş olduğu karar bir koruma tedbiridir. Yanlış anlaşılıyor ama herhangi bir olumsuzluk yok. Borçlar bitmek üzere artık. Yeni yapılanmayla yurt içi ve yurt dışı müşterilerimizle birlikte finans sağlanıyor.” dedi. 

2022 SONU TARİH OLARAK VERİLDİ

Projenin bitimi hakkında da konuşan Mehmet Emin Yerdelen, “2022 yılının sonlarına doğru rezidans, 180 odalı otel, 2 kongre merkezi faalieyte başlayacak. Bunun arkasından da parça parça Arap müşterilerimize ve yurt içindeki müşterilere de satışlarımız devam edecek. Bu proje bir yandan da sağlık turizmine hizmet edecek.” ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@