İfraz Nedir, Nasıl Yapılır?

İfraz, parsellerin ayrılması ya da arazinin bölünmesi anlamına gelir. Bir gayrimenkul, tapuda tek bir parsel olarak kayıtlı olabilir. Detaylar haberimizde!

EMLAK TERİMLERİ 12.08.2019 - 08:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

İfraz, parsellerin ayrılması ya da arazinin bölünmesi anlamına gelir. Bir gayrimenkul, tapuda tek bir parsel olarak kayıtlı olabilir. Detaylar haberimizde!

Bu mülkün parsellere bölünmesi ve bunun da tapuda tescil edilmesine ifraz denilir. İfrazın gerçekleştirilebilmesi için ilk olarak harita mühendisleri ile anlaşmaya varılmalıdır. Harita mühendisi ifraz işleminin yapılabilmesi için imar planına uygun bir şekilde parselizasyon haritalarının hazırlanmasını sağlayacaktır. İfraz neden yapılır sorusuna verilebilecek farklı cevaplar mevcuttur. Örneğin bu işleme başvurmanın en sık karşılaşılan nedeni mülkün değerini arttırmaktır. Ayrıca ifraz edilmiş bir arsanın satışı da daha kolay yapılacaktır. Arsa daha küçük parsellere bölüneceği için daha fazla alıcının talep etmesi sağlanacaktır. Bu gibi nedenlerden dolayı da arsa sahipleri ifraz işlemi gerçekleştirebiliyor. İfraz İçin Gerekli Belgeler    İfraz işleminin yapılabilmesi için belediyelere başvurulması gereklidir. İfraz işlemleri belediyelerin encümenleri ya da il idare kurulları tarafından yapılır. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için de bazı belgelere ihtiyaç vardır. Bu belgelerden en temel olanı tapu senedidir. Bunun dışında:•    Aplikasyon krokisi, •    İmar durumuna ilişkin belge,•    Ercümen teklif belgesi, •    Zorunlu deprem sigortası,•    İnşaat istikamet rölevesi. Belgelerine de ihtiyaç vardır. Ayrıca bu işlemlerin takibini bir vekil yapacaksa o vekile verilen vekaletname, vekilin kimlik fotokopisi gibi belgeler de gerekli olacaktır. Tevhid Nedir?Tevhid ifraz işleminin tersidir. İfraz tek bir arsanın parsellere bölünme işlemidir. Tevhid ise birden fazla arsanın birleştirilmesi için yapılan işlemler anlamına gelir. Herhangi bir mülk sahibi bitişik olan iki arsaya tapu güvencesi altında sahipse bu arsaları tevhid işlemi ile tek bir parsel haline getirebilir.Arsa sahibi tevhid işleminden sonra gayrimenkulü yeniden parsellere ayırmak isteyebilir. Bu durumda da parsel için yeniden ifraz işlemi başlatılması gerekecektir.   Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@