İhale Sonucu Belli Oldu: Kanal İstanbul Projesinin İlk İhalesini Kim, Hangi Firma Kazandı?

Tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerini taşımak için 26 Mart 2020 tarihinde yapılan Kanal İstanbul projesinin ilk ihalesi için kazanan firma belli oldu. Kanal İstanbul ihalesini hangi müteahhit aldı?

Emlak Haberleri 05.10.2021 - 10:15 05.10.2021 - 10:16 Gülcan Özer

Sadece İstanbulluların değil tüm Türkiye 'nin yakından  takip ettiği Kanal İstanbul projesi için hatırlanacağı üzere 2020 senesinde pandeminin en etkili olduğu dönemde Mart ayında yapılan ihale büyük yankı uyandırmıştı. 

Muhalif gazeteler tarafından "maskeli ihale" olarak kamuoyuna lanse edilen ihale aynı zamanda Kanal İstanbul projesine ait ilk ihale olması neden ile de ilgi görmüş, ihaleyi kazanan firmanın ve müteahhidin kim olduğu merak konusu olmuştu. Sözcü Gazetesi yazarı Özlem Güvemli merak edilen soruyu yanıtladı. 

KANAL İSTANBUL İHALESİNİ KİM KAZANDI, HANGİ MÜTEAHHİT ALDI?

Tarihi Dursunköy ve Odabaşı köprüleri için yapılan ve Kanal İstanbul güzergahı üzerinde kalan köprülerin taşınması nedeni ile Kanal İstanbul projesinin ilk adımı olarak lanse edilen ihaleyi kazanan firma açıklandı. Sözcü Gazetesi yazarı Özlem Güvemli yapmış olduğu haberinde söz konusu ihaleyi kazanan firmanın 500 milyon liralık teklif ile Mukarnas Mimarlık Mühendislik Şirketi olduğunu iddia etti. 

26 Mart 2020 tarihinde yapılan ihale o dönemde pandeminin en aktif olduğu döneme denk gelmesi nedeniyle maskeli olarak yapılmış, yarım saatlik süre zarfında ihalenin yapılması amacı ile olağanüstü tedbirler alınmıştı. Pandemiye rağmen ihalenin ertelenmemesi ya da iptal edilmemesi büyük tartışmalara neden olmuştu. Mukarnas Mimarlık Mühendislik Şirketi ile Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü arasında ihalenin üzerinden 18 ay geçtikten sonra sözleşmeye imza atıldığı belirtildi. Başakşehir'deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy'deki Dursunköy köprüleri ihale şartnamesine uygun olarak sökülecek ve gelecek kuşaklara aktarılmak üzere belirlenen bir başka bölgeye taşınacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@