İhracat Kısıtlaması Çimento Sektörü Temsilcilerinden Tepki Çekti!

Müteahhitlerin almış olduğu grev kararı sonrasında Ticaret Bakanlığı tarafından çimento sektörüne ihracat kısıtlaması kararı alınmıştı. Çimento sektörü alınan karara tepki gösterdi.

Emlak Haberleri 09.09.2021 - 09:50 09.09.2021 - 10:18 Gülcan Özer

Bir süredir devam eden çimento fiyatlarına zam tartışmaları gündemdeki yerini korumaya devam ederken konu hakkında çimento sektörü temscilerinin tepkileri devam ediyor. İnşaat sektörünün çimento fiyatlarına indirim talep etmesi üzerine Ticaret Bakanlığı ve Rekabet Kurulu duruma el koymuş, çimento fiyatları inceleme altına alınmıştı. 

İlk önlem olarak ise Ticaret Bakanlığı tarafından çimento sektörüne kısıtlama kararı alınmış, söz konusu karar Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girmişti. 

ÇİMENTOCULAR İSYAN BAYRAĞINI ÇEKTİ, MÜTEAHHİTLER GREVDE! 

Alınan kısıtlama kararı büyük yankı uyandırırken Çimento sektörünün çatı örgütü Türkçimento CEO'su Volkan Bozay "Sektörün hali hazırda 30-35 milyon ton kapasite fazlasının olduğu bir dönemde çimento ihracatına kısıt getirilmesini istemek, diğer bir ifadeyle ekonomimize sağlanacak katma değerin gözetilmemesi, ülke kaynaklarının atıl bırakılması anlamına gelmektedir.

Bu durum ayrıca ülkemizde ihracat odaklı faaliyet gösteren yabancı sermayeyi de olumsuz etkileyecektir. Diğer taraftan, yıllık ihracat bağlantılarının yapıldığı bir dönemde mevcut tartışmaların gündeme gelmesi ise ulusal ticari menfaatlerimizin korunamaması riskini doğuruyor" diyerek alınan kararı eleştirdi. 

Müteahhitler ise çimento fiyatlarına indirim yapılmadığı gerekçesi ile bugün itibari ile şantiyelerde 15 günlük iş bırakma eylemine girişti. Konu hakkında açıklama yapan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu çimento fiyatlarına yapılan fahiş zamların maliyetlerde yaşanan artış ile açıklanamayacak boyutta olduğunu belirterek kartelleşme iddialarını bir kere daha gündeme taşıdı. 

İnşaat sektörü çimento fiyatlarına indirim talep ederken çimento sektörü temsilcileri ise enerji maliyetlerine yapılan zamlar ve yaşanan küresel gelişmeler nedeni ile fiyatların makul seviyede olduğunu savunuyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@