İhracat Kısıtlaması Sonrası Çimento Fiyatları! Çimentoya İndirim Var Mı, Düşer Mi?

İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ kapsamında Ticaret Bakanlığı çimento ve klinker için kısıtlama getirilmişti. Süreçte çimento fiyatlarına indirim beklentisi oluştu.

Emlak Haberleri 07.09.2021 - 09:48 07.09.2021 - 09:48 Gülcan Özer

Müteahhitleri ile çimento sektörü temsilcileri arasında yaşanan zam gerginliği fiyatlara yeni zam kararının açıklanması ile beraber yerini grev kararına bırakmıştı. Müteahhitler yapılan zamların geri çekilmesini ve çimento fiyatlarının makul seviyelere çekilmesini talep ederken konu hakkında Ticaret Bakanlığı tarafından 4 Eylül tarihli Resmi Gazete ile çimento ve klinker için kısıtlama kararı alınmıştı. 

Alınan karar sonrasında müteahhitler çimento fiyatlarına indirim müjdesi beklemeye devam ederken konu hakkında İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu çimento fiyatlarında yaşanan fahiş zamlar nedeni ile en son çare olarak boykot kararı aldıklarını belirterek tebliğ ile getirilen kısıtlama kararından duydukları memnuniyeti dile getirdi. 

ÇİMENTO FİYATLARI DÜŞER Mİ, ÇİMENTOYA İNDİRİM GELİR Mİ, VAR MI?

Yaşanan süreci değerlendiren İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu "Çimento fiyatlarında aylardır önlenemez fahiş fiyat artışlarına karşı yapılan bütün iyi niyetli girişimlerden sonuç alamadık. Buna karşı son çare olarak üyelerimize boykot çağrısı yaptık. Ticaret Bakanlığının tebliğle attığı önemli adımı destekliyoruz ancak çimento fiyatları düşmedikçe boykot kararımızdan geri adım atmayı düşünmüyoruz. Fiyatlar makul seviyeye inerse bu kararımızdan vazgeçebiliriz" diyerek ucuz konut üretimi için mutlaka inşaat maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Çimento fiyatlarına indirim beklentisi artarken çimento sektörü temsilcileri ise artan enerji maliyetleri ve girdi masrafları nedeni ile indirimin mümkün olmadığını savunmuştu. 

ÇİMENTO VE HAZIR BETON FİYATLARI NE KADAR?

Hazır beton fiyatları C20 beton fiyatı 220 TL sınırından başlarken betonun türüne ve fabrikalar ile illere göre değişkenlik gösteriyor. Çimento fiyatları ise 5 kiloluk çimentoda 33,90 TL+KDV fiyatından satılıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@