İhtiyaç, konut, taşıt kredisi çekenler! Kredilerde hayat sigortası zorunlu mu?

Bankalardan ihtiyaç, taşıt ya da konut kredisi kullanan kişiler, hayat sigortasını iptal ettirirse ne olur, kredilerde hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Finans 25.04.2022 - 16:33 29.04.2022 - 13:06 Büşra Uluşen

Bankalardan daha önce ihtiyaç, konut ya da taşıt kredisi kullananlar, bankalara başvuru yapmaları halinde ödedikleri paraları geri alabilecekler. Kredi çekerken bankanın sunduğu sözleşmeyi okumadan imzalayanlar, ilerleyen süreçte vatandaşların cebinden daha fazla para çıkmasına neden oluyor. 

İhtiyaç, konut taşıt kredisi olması fark etmiyor!

Bankalardan kredi çekilirken zorunlu olarak yapılan hayat sigortası nedeniyle kredi taksitlerinin yanı sıra bir de sigorta yükü ortaya çıkıyor. Fakat bu durum bankalar tarafından her ne kadar zorunlu gibi gösterilse de sigortasız da kredi çekilebiliyor. 

Kredi kullanırken yapılan hayat sigortaları hakkında birçok dava açılıyor. Fazladan ödediği sigorta parasını geri almak isteyen kişiler konuyu yargıya taşıyarak parasını geri alabiliyor. Ancak durum kimi zaman da tüketicinin aleyhine sonuçlanabiliyor. 

Önceki ay kredi bağlantılı sigortalara yapılan yeni düzenleme ile, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve denetleme Kurumu'nun (SEDDK) yayınladığı genelge ve diğeri ise Meclis'te yasalaşan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun oldu. seddk açıklaması

Kredi çekerken hayat sigortası neden yaptırılmalı?

Pek çok kişi kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak istemiyor ancak bu sigorta kişinin vefat etmesi durumunda geriye kalan mirasçılarının korunması açısından büyük önem taşıyor. Sigortası olmayan kişinin vefat etmesi durumunda borcu mirasçılarına kalırken, hayat sigortası olan kişinin vefat etmesi durumunda ise banka kredi alacağını sigorta poliçesi üzerinden tahsil ediyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@