İhtiyaç Kredisi Oranları Düşecek mi! Uzmanlar, Kredi Çekecekleri Uyarıyor!

İhtiyaç kredisi oranlarının düşmesini bekleyen vatandaşlar, bankaların bu duruma kayıtsız kalması sebebiyle kredi taleplerini erteleme kararı aldı. Peki, ihtiyaç kredisi oranları düşecek mi?

Finans 12.11.2021 - 18:08 12.11.2021 - 18:09 Gülcan Özer

Merkez Bankası’nın son 200 baz puanlık faiz indirimi, politika faizini seviyesine kadar geriletirken bankaların bu duruma beklenen tepkiyi vermemesi birçok kesimi şaşırttı. İhtiyaç kredisi oranlarının düşmesini bekleyen vatandaşlar, bankaların bu duruma kayıtsız kalması sebebiyle kredi taleplerini erteleme kararı aldı. Peki, ihtiyaç kredisi oranları düşecek mi? İhtiyaç kredisi oranları 2022’de düşer mi? Gelin bu soruların yanıtına beraber bakalım.

Bankaların ihtiyaç kredisi oranları Kasım ayı itibarı ile %1,34 ile %2,05 arasında değişmekte. Düşük oranlarla kredi veren bankalar da yüksek kredi notu gibi şartlar arıyor. Kısacası beklenen faiz indirimi bir türlü gelmedi. Vatandaşlar, faiz indirimi sonrasında düşük maliyetle kredi çekecekleri için sevinirken oranların değişmemesi birçok kişiyi derinden etkiledi.

KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ?

Uzmanlar, bankaların politika faiz indirime rağmen yeterli düzeyde indirim yapmamasını devletten gelecek bir hamleye bağlamakta. Bilindiği gibi pandemi döneminin ilk aşamalarında devletten gerek ihtiyaç kredilerinde, gerekse konut ve taşıt kredilerinde önemli bir indirim kararı gelmişti.

Devlet bankaları aracılığı ile piyasaya önemli bir ivme kazandırılmış, diğer bankaların da katılımıyla her kredi türünde uygun oranlar uygulanmıştı. Uzmanlar, devlet bankalarının 2022 başında yeniden böyle bir yol haritası izleyeceğini, bankaların da buna hazırlıklı olmak adına şu an hareketsiz kalmayı tercih ettiğini dile getiriyor.

kredi faiz oranları düşecek mi

Bu görüşe göre ihtiyaç kredisi oranları 2022 yılının ilk çeyreğinde düşüşe geçecek. İhtiyaç kredisi oranlarının ne seviyeye kadar düşeceği de tamamen devlet bankalarına bağlı. Temel ihtiyaç kredisi desteğinin tekrar hayata geçirilmesi, beklenen düşüşün etkisini artıracağa benziyor. Bu minvalde ihtiyaç kredisi oranlarının %1,05 ile %1,40 arasında değişeceği, bankaların stratejik planlamalarına göre bu aralıkta oranlar belirleyeceği tahmin ediliyor.

kredi faizlerinde son durum ne

İHTİYAÇ KREDİSİ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

İhtiyaç kredisi oranlarının düşmesiyle beraber kredilere olan talep de artacaktır. Bireyler, alım güçlerinin zayıflaması ile beraber içerisinde bulunduğumuz yıl içerisinde ciddi oranda borçlandı. Zaten borçlanma rakamlarına bakıldığında da bu durumun etkilerini görmek mümkün.

Borçlarını hafifletmek adına bankaların kredi faiz oranlarını düşürmesini bekleyenler, kredi talep kümesinin önemli bir kısmını oluşturmakta. Özetle 2022 yılının başında ihtiyaç kredisi oranlarının düşmesi beklenmekte. Acil olmayan ihtiyaçlarınız için bu dönemi bekleyebilir, özellikle yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi taleplerinizde maliyetleri bu şekilde düşürebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@