Bankaların Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi, Yükselecek Mi?

Kredi çekmek isteyen kişiler bankaların kredi oranlarını takip ederken 13 Aralık tarihinde yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikaları Toplantısı ve sonrasındaki dolar kuru kredi faiz oranlarının yönünü belirleyecek.

Bankaların Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi, Yükselecek Mi?

Bankaların kredi faiz oranları bir süredir düşmeye devam ediyor. Yaşanan düşüşe rağmen kredi faiz oranları hala kredi çekmek için uygun seviyede bulunmazken kredi çekmek isteyen kişiler bu düşüş eğiliminin devam edip etmeyeceğini merak ediyor. 

Merkez Bankası Faiz Toplantısı Ne Zaman Yapılacak?

Kredi faiz oranlarını etkileyecek olan en önemli faktör hiç kuşkusuz Merkez Bankası Para Politikaları Toplantısı sonrasında verilecek olan faiz kararı olacak. Dolar kurunda yaşanan düşüşün ardından ne yazık ki Merkez Bankası faiz kararı için düşüş kararı verilmesi beklenmiyor. 

Ancak faizlerin sabit tutulması bile bu eğilimin devam etmesini sağlayacaktır. Merkez Bankası tarafından faiz arttırılması durumunda ise ne yazık ki kredi faiz oranları yükselecektir ancak böyle bir kararın alınması kesinlikle beklenmiyor. 

Dolar Kuru Faiz Kararı Sonra Sabit Tutulursa Kredi Oranları Hızla Düşer! 

Merkez Bankası faiz kararı ile faizleri sabit tutar ve dolar kuru da buna rağmen kontrol altında tutulabilirse bu durumda kredi faiz oranları hızla düşmeye devam edecektir. Buradaki iki faktör Merkez Bankası faiz kararı ve doların bu karara vereceği tepki olacaktır. 

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Emlak365.com

NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"