Bankaların Kredi Faizleri Düştü, Kredi Masrafları Yükseldi!

Özellikle de kamu bankaları başta olmak üzere bankaların kredi faiz oranları düştü! Düşen faiz oranları sonrası kredi masrafları yükseldi, vatandaşın cebinden çıkan para değişmedi.

Bankaların Kredi Faizleri Düştü, Kredi Masrafları Yükseldi!

Özellikle de kamu bankaları başta olmak üzere bankaların kredi faiz oranları düştü! Düşen faiz oranları sonrası kredi masrafları yükseldi, vatandaşın cebinden çıkan para değişmedi...

Bankaların kredi faiz oranları düşmeye devam ederken düşen faiz oranları ile ters orantılı olarak kredi masrafları ise yükseldi. Bazı bankalar müşteri çekmek adına kredi faizlerinde indirim yaptı ancak kredi dosya masraflarını yükselterek aradaki farkı kapattı. Kredi Dosya Masrafları Rekor Kırdı! Bankalar kredi faiz oranları için indirim yaparken ne yazık ki kredi dosya masraflarında ise belirli kalemleri arttırarak ya da zorunlu tutarak büyük bir rekora imza attı. Vatandaş bankaya giderken düşen faiz oranı nedeni ile avantaj yaşayacağını düşünürken kesilen kredi masrafları nedeni ile cebinden daha fazla para çıktığını bile fark etmedi. Bankalar faiz oranlarının düşmesi nedeni ile uğradıkları kayıpları bu şekilde telafi etmeye çalışırken kredi çekecek kişilerin mutlaka her şey dahil kredi maliyeti ile kredi karşılaştırması yapması ve bu şekilde en uygun kredi veren bankalar arasından seçimde bulunması gerekiyor. Sadece faiz oranlarına bakarak karar vermek ne yazık ki yanıltıcı olabiliyor. Konut Kredisi Masrafları YükseldiÖrnek vermek gerekirse en hızlı düşüşün yaşandığı konut kredisi paketinde bankalar arasında oldukça fazla konut kredisi masraf listesi farkı bulunuyor. Aynı faiz oranı ile kredi veren Vakıfbank ve Ziraat Bankası şu anda en düşük konut kredisi faiz oranı veren bankalar olarak öne çıkarken Vakıfbank aldığı yüksek dosya masrafı ile bu farkı kapatıyor. Özellikle de konut kredisi hayat sigortası masrafları dikkat çekerken bazı bankalar işi abartarak BES paketi ya da özel emeklilik paketi gibi ürünlerini de düşük faiz oranından yararlanmak isteyen kişiler için zorunlu tutuyor. Yani düşük faizden yararlanmak isteyen müşterilerine kendi sigortacılık ürünlerini zorunlu tutarak bu paketlerden para kazanmaya çalışıyorlar ki bu da kişinin cebinden faiz farkı kadar para çıkması anlamına geliyor. Konut kredisi kullanırken kredi faiz oranı yerine yıllık toplam maliyet oranı rakamına bakılmasına gerekiyor. Bu oran şu anda en düşük Ziraat Bankası tarafından uygulanıyor. Ziraat Bankası yıllık efektif faiz oranı yüzde 16,8329 olarak uygulanıyor. Tüm bankaların güncel kredi oranları ve indirim haberlerinden anında haberdar olmak, inşaat ve emlak sektöründe ki gelişmeleri yakından takip etmek için mobil uygulamalarımızı indirebilirsiniz....Haber Kaynağı: Emlak365.comYorumlar (0)