BDDK 'dan Kredi Çekmek İsteyenlere, Nakit Paraya İhtiyacı Olanlara Son Dakika Uyarısı Geldi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu son dakika açıklaması yayımladı. Yayımlanan açıklama ile kredi çekmek istiyorum diyen vatandaşlara çok kritik bir uyarıda bulunuldu. Son dönemde tefeciden para almak, senetle borç para alma, kredisiz para bulma, banka harici kredi yöntemlerinin araştırılmaya başlanması üzerine BDDK tarafından yayımlanan son dakika açıklaması haberimizde...

BDDK 'dan Kredi Çekmek İsteyenlere, Nakit Paraya İhtiyacı Olanlara Son Dakika Uyarısı Geldi!

Ekonomik kriz tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de vatandaşı zora düşürürken özellikle de kara listede olanlar, vergi borcu bulunanlar ve kredi notu düşük olanlar için bankalardan kredi çekmek imkansız bir hale geldi. 

Bankalardan kredi başvurusu yapan ancak kredi reddi sonucu çıkan vatandaş çareyi alternatif çözüm önerileri aramaya başlaması üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK son dakika açıklaması yayımladı. 

BDKK KREDİ ÇEKMEK İSTEYENLERİ UYARDI: KREDİ KULLANDIRMA VAADİ İLE MAĞDUR OLMAYIN! 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan son dakika açıklaması ile kredi çekmek isteyen kişilere çok önemli uyarılarda bulunuldu. 

Yayımlanan açıklamada BDDK tarafından gerekli izinler alınmadan yapılan tüm işlemlerin yasa dışı olduğuna vurgu yapılarak "Buna karşılık, son dönemde Kurumumuzdan gerekli izinler alınmaksızın özellikle internet siteleri vasıtasıyla, banka adı ya da banka gibi faaliyet gösterildiği izlenimi uyandıran söz ve deyimler kullanılarak başta kredi kullandırma vaadi olmak üzere muhtelif gerekçelerle vatandaşlarımızdan para talep edildiği görülmektedir.

Bu bağlamda, yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilebilmesini teminen vatandaşlarımızın kredi ihtiyaçlarını yalnızca Kurumumuzun resmi internet adresinde (https://www. bddk. org. tr) yer alan “Kuruluşlar” sekmesinde listelenmiş olan yetkilendirilmiş kuruluşlar aracılığıyla karşılamaları ve bunların dışındaki kişi ve kuruluşlara itibar etmemeleri önem arz etmektedir" denilerek listede yer alan banka ve kuruluşlar dışında hiçbir kuruluş tarafından verilen ilanlara itibar edilmemesi istendi. 

VATANDAŞ BANKASIZ KREDİ BAŞVURUSU YAPMANIN YOLLARINI ARAMAYA BAŞLADI! 

Özellikle de korana virüs salgını döneminde borçlarını ödeyemeyen vatandaş düşük kredi notu ortalaması nedeni ile bankalardan kredi çekmekte zorlanmaya başlandı. Yine aynı dönemde işyeri zorunlu karantina tedbirleri kapsamında kapalı kalan esnafta biriken vergi ve SGK borcu nedeni ile bankaların sağladığı ucuz kredi imkanlarından yararlanamadı. 

Durum böyle olunca vatandaş "bankasız kredi alabileceğim yerler" arayışına girerken internet siteleri üzerinden bu amaçla verilen ilanların artması üzerine BDDK zorunlu olarak açıklama yapmak zorunda kaldı. 

DÜŞÜK KREDİ NOTUNA KREDİ ÇEKMEK İMKANSIZ HALE GELDİ, VERGİ VE SGK BORCU YOKTUR YAZISI ESNAFI YILDIRDI! 

Korana virüs salgını nedeni ile yaşanan ekonomik dalgalanma bankaların kredi onayı vermesi konusunda süreci daha da zorlaştırırken vatandaş düşük kredi notu ortalaması engeline takıldı. 

Esnaf ise ucuz kredi için talep edilen borcu yoktur yazısı nedeni ile krediye ulaşamaz hale geldi. Esnaf zaten kredi çekerek bu borçlarını kapatmak isterken kredi için istenilen vergi ve SGK borcu yoktur yazısı talebi daha ilk etapta esnafın krediye olan erişimi önüne set çekti. 

Durum böyle olunca vatandaş ve acil paraya ihtiyacı olan esnaf banka kredisiz acil para bulma yöntemlerini aramaya başladı. Vatandaşın paraya olan talebini gören dolandırıcılar hemen harekete geçerek internet üzerinden akılalmaz yöntemlere başvurmaya başlayınca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK'ya yapılan şikayetlerin sayısında da rekor artış yaşandı. 

ÇARESİ ÇOK ACİL KARA LİSTE SİCİL AFFI ÇIKARILMASI! 

Vatandaş bu süreçte yaşanan mağduriyetin giderilmesinin tek yolunun çok acil olarak kara liste sicil affı çıkarılması olduğunu belirterek tüm bankaların bu karara uymalarının da zorunlu hale getirilmesini talep ediyor. Hatırlanacağı üzere pek çok banka çıkarılan bir önceki sicil affı hakkını tanımamış, kendi veritabanları üzerinden sakladıkları bilgiler ile daha önce kara listede olan kişilerin yapmış oldukları kredi başvurularını reddetmişti. 

Yani çıkarılan kara liste ve sicil affı aslında gerçekte kağıt üstünde kalmış ve özel bankalar tarafından uygulamaya alınmamıştı. 

Emlak365.com

Yorumlar (4)
Kymt 6 ay önce
Kredi borclarımızı ödeyemez olduk krrdide vermediler valla battık naparsa yapsınlar artık canımızı alacak degillerya
Zehra 6 ay önce
İhtıyaç kredilerinin borç suresini uzatsınlar,
7yıl yapsınlar konutta yaptılar ya insanlar can çekışıyor
Vatandaş 6 ay önce
Ziraat bank kıredi vermedi kıredi notum 1620 olmasına rağmen çareyi başka yerde arıycam yada batıcam
Murat 6 ay önce
Faizsiz borç kapatma kredisi versinler devlet in devlet başkanında başkan olduğunu anlayalım....bundansonra...oylarım.çöpe.