Bu 9 Bankaya Kredi Borcu Olanlara Müjde! Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti BBVA, Denizbank ve Yapı Kredi Borç Erteleme Detayları

Corana Virüsü salgını nedeni ile BDDK Cumartesi günü bankalara tavsiye kararı geçmiş ve vatandaşın kredi borçlarını erteleme çağrısında bulunmuştu.

Bu 9 Bankaya Kredi Borcu Olanlara Müjde! Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti BBVA, Denizbank ve Yapı Kredi Borç Erteleme Detayları

Corana Virüsü salgını nedeni ile BDDK Cumartesi günü bankalara tavsiye kararı geçmiş ve vatandaşın kredi borçlarını erteleme çağrısında bulunmuştu. 24 Mart 2020 Salı sabahı itibari ile 9 banka müşterilerinin ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi borç erteleme başvurusu işlemlerini kabul edeceğini duyurdu. Peki, herkesin borcu ertelenecek mi, kredi borç erteleme başvurusu nasıl yapılacak, konut kredisi erteleme imkanı sunan bankalar hangileri, kredi borcu olanlara müjde detayları neler, borç erteleme imkanı sunan bankalar hangileri, hangi bankalar kredi borçlarını erteledi? Soruların yanıtları haberimizde...

Koranavirüs salgını nedeni ile alınan tedbirler ekonomik olarak yeni sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Salgının yayılmasını engellemek için kapatılan işyerleri hem ekonomik kayıplara hem de özellikle de asgari ücretli çalışanların ücretsiz izin gibi nedenlerle geçim zorluğuna düşmesine neden oluyor. 

BDDK BANKALARA TAVSİYE KARARINDA BULUNMUŞ KOLAYLIK SAĞLAYIN TALİMATI VERMİŞTİ! Cumartesi günü sizlere emlak365.com sitesi olarak duyurmuş olduğumuz haberimizde BDDK tarafından kredi borcu olan esnaf, işyeri ve KOBİ'lerin yanı sıra bankaların vatandaşa da erteleme hakkı verilmesi yönünde tavsiye kararı aldığını duyurmuştuk. Bu karar ile koranavirüs salgını nedeni ile nakit akışı bozulan kişilere kredi borçlarını erteleme ve yapılandırma konusunda kolaylık sağlanacağını takipçilerimize iletmiştik. Kararın alındığı Cumartesi gününü takip eden ilk iş günü olan Pazartesi yani dün itibari ile ilk olarak kamu bankaları elini taşın altına koymuş ve kredi borcu erteleme müjdesi vermişti. An itibari ile bu sayı 9'a yükseldi. 

ZİRAAT BANKASI İHTİYAÇ VE KONUT KREDİSİ ERTELEME 2020 Kredi destek paketi açıklamasında bulunan ilk banka Ziraat Bankası oldu. Türkiyenin en büyük bankası olan ve kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası son derece kapsamlı bir paket açıkladı. 31 Mart 2020 tarihi itibari ile kredi borcu ana para ve faizini ödeyemeyen bireysel müşteri ve firmaların kredi borçlarını talep etmeleri durumunda 3 ay erteleme kararı aldığını açıkladı. Vatandaşın ve firmaların talep etmeleri durumunda konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi borçları 3 ay ertelenecek. Ancak alınan karar kapsamında sadece başvuru yapan kişilerin kredi ertelemeleri gerçekleştirilecek ve otomatik bir erteleme yapılmayacak. Personel maaşlarını Ziraat Bankası şubesi üzerinden gerçekleştiren firmalara personel sayılarının Şubat ayı sonu itibari ile korumaları yani işçi çıkarmamaları durumunda toplam maaş tutarı kadar ilave ek kredi limiti kullanabilecek. Yani maaş ödemesi için bankadan ek hesap limiti kullanacak ve sorunsuz olarak çalışan maaşlarını ödemeye devam edecek. 

HALKBANK İHTİYAÇ VE KONUT KREDİSİ ERTELEME 2020Devlet Bankaları arasında yer alan Halkbank kredi erteleme müjdesi veren bankalar arasında yer aldı. Banka 31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemeleri için erteleme hakkı getirdi. Esnaflar için ise Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ödemeleri gereken kredi borçlarını 3 ay süre ile erteleme hakkı getirildi. Yine koranavirüs nedeni ile nakit akışı bozulan kişilere de 6 ay ötelemeli yapılandırma yapma imkanı sunulacak. 

VAKIFBANK İHTİYAÇ VE KONUT KREDİSİ ERTELEME 2020Kamu bankaları arasında yer alan Vakıfbank'ta kredi borcu erteleme müjdesi verdi. Banka bireysel ve kurumsal müşterilerine koranavirüs nedeni ile nakit akışlarının bozulması halinde hem kredi borcu erteleme hem de kredi borcu yapılandırma imkanı sundu. Vakıfbank tarafından açıklanan 9 maddelik Covid 19 finansal destek paketi içerisinde bireysel müşterilerin taksit ve kredi kartı ödemelerinin 3 aya kadar ertelenmesi imkanı sunulurken yine bireysel kredi başvurularının da hızla onaylanması imkanı yer aldı. 

İŞ BANKASI İHTİYAÇ VE KONUT KREDİSİ ERTELEME 2020Kredi borcunu öteleyen ilk özel banka ise İş Bankası oldu. İş Bankası yayımlamış olduğu destek paketi ile bireysel müşterilerinin kredi borçlarını 3 ay ötelediğini duyurdu. Yapılan açıklamada "Müşterilerin 30 Nisan’a kadar ihtiyaç duyması halinde; anapara/faiz/taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran’a kadar ötelenmesine imkan verilecek" denilerek Haziran ayına kadar kredi öteleme yapılacağı belirtildi. Kurumsal müşteriler için kredi erteleme, kredi yapılandırma ve maaş ödemeleri için esnek hesap limiti tanımlanması gibi önlemler yer aldı. 

ZİRAAT KATILIM BANKASI İHTİYAÇ VE KONUT KREDİSİ ERTELEME 2020Katılım bankaları da sürece sessiz kalmadı ve Ziraat Katılım Bankası "Bu kapsamda ticari ve bireysel müşterilerin talep etmeleri halinde 31 Mart'a kadar ödenmesi gereken taksit, kar payı ve anapara ödemeleri ötelenecek. Nakit akışı bozulan veya bozulması öngörülen ve buna bağlı ödeme sorunu yaşayabilecek müşterilerimizin mevcut finansmanlarının 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle, uygun vadeli yapılandırma uygulamaları geliştirilecek.Personel maaşlarını bankamız üzerinden ödeyen firmaların şubat sonundaki istihdamlarını korumaları kaydıyla, ihtiyaç duymaları halinde 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilecek. Bankamızdan finansman limiti olan müşterilerimizin mevcut koşullar nedeniyle oluşabilecek işletme sermayesi ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi'ne yönelik ilave limit ihtiyaçları ivedilikle karşılanacak" açıklama metni ile müjdeli haberi vermiş oldu. 

VAKIF KATILIM BANKASI İHTİYAÇ VE KONUT KREDİSİ ERTELEME 2020Vakıf Katılım Bankası da yapmış olduğu açıklama ile şu kararları duyurdu;Bireysel ve kurumsal fon kullanan müşterilerimizin talepleri üzerine, 30 Haziran 2020 tarihine kadarki taksit ödemelerinde esneklik sağlanmasıİşletmelerin kullanmış olduğu mevcut fonların, nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına göre ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandırılmasıTurizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen sektörlere özgü fon kullandırımların 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılmasıKurumumuzdan personel maaş ödemesi hizmeti alan işletmelerin, istihdam koruma amaçlı fon taleplerini karşılamak amacıyla, "3 aylık maaş gideri" kadar 1 yıl vadeli fon kullandırılmasıFirmaların Vergi ve SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla; 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı verilmesi

Yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek isterseniz;Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZAKBANK İHTİYAÇ VE KONUT KREDİSİ ERTELEME 2020Kredi borcunu erteleyen özel bankalar arasında yer alan Akbank'ta müşterilerine başvuru da bulunmaları durumunda kredi borçlarını erteleme hakkı tanıdı. Yine kurumsal müşterilere yönelik kredi borcu erteleme, yapılandırma ve maaş ödemeleri için esnek ödeme limiti tanımlama gibi önlemler pakette yer aldı. 

GARANTİ BANKASI İHTİYAÇ VE KONUT KREDİSİ ERTELEME 2020Türkiye'nin en çok kredi kullandıran bankaları arasında yer alan Garanti Bankası da koronavirüs nedeni ile kredi alacaklarını erteleme kararı alan özel bankalar arasında yer aldı. Banka yapmış olduğu duyurusunda "ekonomik destek paketi ile yanınızdayız" başlığı ile sitesinde yayımladığı duyuruda Müşterilerin ihtiyacına göre, kredi anapara, faiz ve taksit ödemelerini, herhangi bir ek koşul aranmaksızın, 30 Haziran 2020 tarihine kadar öteleme imkânı sunulacağını açıkladı. 

YAPI KREDİ BANKASI İHTİYAÇ VE KONUT KREDİSİ ERTELEME 2020Yapı Kredi Bankası 3 maddelik bir paket açıklarken müşterilerinin kredi borçlarını 30 Haziran tarihine kadar erteleme hakkı tanıdı. İşte o maddeler;30 Nisan’a kadar olan tüm bireysel ve ticari kredi ürünlerinin ana para, faiz ve taksit ödemelerinin, talep etmeleri halinde, mevcut koşullarla 30 Haziran’a kadar ötelenmesine imkan tanıyacağız.Bireysel ve tüzel müşterilerimizin, günlük bankacılık ihtiyaçları ve ticari faaliyetlerini mevcut limitlerle destekleyecek ve gerekirse ek limit çıkarmak için çalışacağız.Yapı Kredi Mobil, Yapı Kredi İnternet Şubesi ve ATM’lerden yapılacak EFT/havale ile kartsız para çekme/yatırma işlemlerinden 1 ay boyunca ücret almayacağız.Emlak365.com


Yorumlar (0)