Cebinde Kredi Kartı Olan Herkesi İlgilendiriyor! Bankalar O Parayı İade Edecek...

Kredi kartı kullanan kişilerden bankalar farklı rakamlar üzerinden kredi kartı aidat ücreti almaya devam ederken yıllık kredi kartı ücreti konusunda iade en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kredi kartı aidat iadesi nasıl alınır, kredi kartı aidatı yasal mı, banka kredi kartı aidatı geri alma nasıl yapılır, kredi kartı aidatını geri almak için nereye başvurulur, e devletten kredi kartı aidatı iadesi nasıl yapılır?

Cebinde Kredi Kartı Olan Herkesi İlgilendiriyor! Bankalar O Parayı İade Edecek...

Özellikle de pandemi döneminde kredi kartı kullanım miktarı rekor düzeyde artış gösterirken vatandaşın cebindeki kredi kartından bankalar tarafından kesilen kredi kartı aidat ücretleri de tartışma konusu olmaya devam ediyor. 

Yaşanan sorunların çözümü adına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK 2014 yılında yasal bir düzenlemeye giderken yayımlanan yönetmelik ile tarafların izleyecekleri yol haritası da belirlenmişti. Bu tarihte alınan kararlar kapsamında;

  • Her banka kredi kartı kullanan müşterisine yıllık işletim ücreti tahsil edilmeyen en az bir kredi kartı ürünü sunarak müşterilerine hizmet vermekle yükümlü tutulmuş, 
  • Bankamatik kartı ve sanal kredi kartı için farklı isimler altında ücret tahsil edilmesi yasaklanmış, 
  • Ek kredi kartı için yıllık işletim ücreti alınmasına izin verilmiş, 
  • Müşterinin kullanmadığı kredi kartı için ücret alınması yasaklanmış, 
  • Kredi kartı yenileme işlemlerinin ücretsiz olarak yapılmasına karar verilmiş, 
  • Kredi kartı borcunun ödenmemiş borcu olsa dahi iptal edilmesine olanak sağlanmış, 
  • Ödenen kredi kartı aidatı için bankanın geri ödeme zorunluluğu yoktur kararları alınmıştır. 

KREDİ KARTI AİDATI PARA İADESİ NASIL ALINIR, KREDİ KARTI AİDATINI GERİ ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Bankalar kredi kartı aidatı için tahsilat yapmaya devam ederken vatandaşta parasını geri almak için bankalara itiraz etmeye devam ediyor. 2014 yılından önce ödenen tüm kredi kartı aidat ücretinin iadesi için başvuru yapılabilirken Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu mevcut kredi kartlarının banka tarafından müşterisine sunulan tek kredi kartı olması nedeni ile ücretsiz olması gerektiğini savunurak bankalara yazılı talepte bulunularak para iadesi istenmesi gerektiğini açıkladı. 

Yazılı talepte bulunulmasına rağmen bankanın müşterisine 1 ay içerisinde ücretsiz kredi kartı vermemesi durumunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na başvuruda bulunarak bankanın ceza almasını da sağlıyabiliyorsunuz. 

E DEVLETTEN KREDİ KARTI AİDATI İADESİ NASIL YAPILIR?

Özellikle de sosyal medyada e devlet ve CİMER logosu kullanılarak yapılan çok sayıda e devlet kredi kartı para iadesi reklamı bulunmakta olup bunlar sahte linklerle hazırlanan tuzaklardır. E devlet üzerinden kredi kartı iadesi yapılmamakta olup sadece uygulama üzerinden tüketici hakem heyetine başvuru yapılabilmekte ve kredi kardı yıllık işletim ücreti iadesi talep edilebilmektedir. 

İnternette altına link eklenerek yayımlanan tüm kredi kartı para iadesi reklamları vatandaşın banka hesabını boşaltmak için hackerler tarafından kurulan tuzaklardır ve resmi e devlet ya da Cumhurbaşkanlığı logosu kullanılarak tuzak kurulmaktadır. 

KREDİ KARTI PARA İADESİ NASIL ALINIR?

Bankaya yazılı başvuruda bulunarak, tüketici hakem heyeti üzerinden başvuru yaparak ya da Türkiye Bankalar Birliği internet sitesi üzerinden şikayet formu doldurarak paranızını iade alabilirsiniz. 

KREDİ KARTI PARA İADESİ İÇİN EMSAL KARAR NEDİR?

Anadolu 3. Tüketici Mahkemesi tarafından 2020 senesinde verilen emsal karar kapsamında açıklamada bulunan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu “Mahkeme, net bir şekilde kredi kartı aidatının alınmasının Tüketicinin Korunması Kanunu’nun ruhuna aykırı olduğunu kararlaştırmış. Dolayısıyla BDDK yönetmeliğinde yer alan kredi kartı aidatı alınabileceğine dair husus, artık bu emsal karara göre tüketiciler açısından bağlayıcı değil. Aidat kesilen vatandaşlar, bu kararı emsal göstererek Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurup paralarını geri istemeli" diyerek kararın tüketici mahkemeleri için de güçlü bir emsal karar olduğunun altını çizdi. 

Kredi kartı aidatı ücretinin ancak banka ile müşteri arasında karşılıklı müzakere yapılması ve sonrasında anlaşmaya varılması halinde alınabileceğini belriten Ağaoğlu bankanın müşteriye aidatsız bir kredi kartı vermesi, sonrasında ise müzakere ederek aidatlı kredi kartı için onayını alırsa yasal olur diyerek bunun dışında ödenen tüm aidatların geri alınabileceğini ve herkesin hakkını aramaktan vazgeçmemesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)