Eski Krediler ile Yüksek Faizli Yeni Kredilere Yapılandırma Ne Zaman Gelir?

Yüksek faizle kredi kullanmış ve yapılandırmamış müşteriler ile bu dönemde kredi kullanıp ileride yapılandırmayı bekleyenler için yapılandırma ne zaman gelir? Önümüzdeki dönemde yeni bir yapılandırma kredisi kampanyası başlatılır mı? Kredi yapılandırmalarına dair emlak365 değerlendirmelerimiz yazımızda.

Eski Krediler ile Yüksek Faizli  Yeni Kredilere Yapılandırma Ne Zaman Gelir?

Yaz aylarının en önemli kredi konu başlıklarından bir tanesi de yapılandırma olanakları oldu. 

Çok sayıda vatandaş kredi yapılandırması için talep oluştururken bu konuda bankaların adım atmalarını beklediler. En önemli beklenti ise yüzde 0.74 faizle konut kredisi yapılandırması olurken bu alanda devlet bankalarından adım gelmedi. 

İŞ BANKASI 0.87 İLE KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMASI YAPTI

Tarihi konut kredisi kullanımlarında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank müşterilerine yüzde 0.74 faizle ikinci el konut kredisi sağladılar. 

Daha önceki dönemlerde yüzde 0.99 ve daha yüksek oranlardan kredi kullanan vatandaşlar ise bu kredilerinin yüzde 0.74'le yapılandırmasını talep ettiler. Seslerini Cimer ve sosyal medyadan duyurmak isteyen yapılandırma bekleyenler için müjdeli haber ise İş Bankası'ndan geldi. 

İş Bankası o dönem konut kredisi faizlerini yüzde 0.87'ye kadar indirdi. Banka bu faiz oranıyla yalnızca kredi sağlamakla kalmayıp konut kredisi yapılandırması için başvuruda bulunan vatandaşlar için yapılandırma imkanı da sundu. 

İHTİYAÇ KREDİLERİ DE YAPILANDIRILDI

İNG Bank, QNB Finansbank gibi bankalar yaz aylarında 0.79 faiz oranıyla ihtiyaç kredisi sundular. 

Bu kredi oranıyla borç transferi kredisi de veren bankalar müşterilerinin kredi puanlarının yüksek olması durumunda 0.79'la kredi imkanı sundular. Müşterilere İNG Bank 50 bin TL'ye kadar, QNB Finansbank ise 70 bin TL'ye kadar kredi sundu. 

YENİ YAPILANDIRMA KREDİSİ GELECEK Mİ?

Merkez Bankası'nın atmış olduğu adımlar nedeniyle bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 1.19'dan başlayan oranlarla sunuluyor. Bu dönemde sunulan transfer kredisi oranları da en düşük bu banttaki faizlerle sağlanıyor. 

Bu dönem kredi kullanacak olan vatandaşlar için yapılandırma kredisi fırsatlarının gelmesi Merkez Bankası'nın adımlarına bağlı. TCMB yeniden faiz indirimleri yapar ise bankaların da kredi faiz oranları düşecektir. Oranlar düştüğü dönemde ise çok sayıda bankanın yapılandırma kredisi fırsatı sunması bekleniyor. Ancak faiz oranlarının yeniden ne zaman düşme eğilimine gireceğini değerlendirmek ise henüz mümkün değil.

Emlak365.com - ÖZEL HABER

Yorumlar (2)
Az kaldi 4 ay önce
Bu gidişle ben bitiririm ondan sonra yapılandırma olur
Yvz35 4 ay önce
Çok madur olduk biz devlet bankası olan ziraat bankasından çektik 1 ay sonra faizler düştü yapılandırma yapılmadı 70 bin fazla ödüyoruz malesef