Faiz Yok Sadece Anapara! KOSGEB'den Esnaflara Destek ve Kalkınma Kredisi

KOSGEB esnaf destek programı ile faizsiz kredi imkanı sunuyor. Özel şartların sağlanması durumunda KOSGEB tarafından sağlanan kredi için esnaflar başvuru koşulları, başvuruların nereye yapılacağı ve başvuru işlemlerini yazımızdan öğrenebilirler.

Faiz Yok Sadece Anapara! KOSGEB'den Esnaflara Destek ve Kalkınma Kredisi
KOSGEB esnaflara kredi destek paketleri sağlıyor. Faizsiz olarak sadece anapara ödemeli sağlanan KOSGEB faizsiz kredisi için başvuruda bulunacakların tüm şartları yerine getirmesi gerekir. Uzun vade imkanıyla sağlanan KOSGEB destek kredisine dair tüm ayrıntıları adım adım paylaşıyoruz.

KOSGEB DESTEK KREDİSİ NEDİR?

Esnaf kredisi olarak bilinen bu kredi küçük ve orta ölçekli işletmelere verilir. Koşulları sağlamayanlara ödenmeyen destek kredisinde esas amaç yerel üretimin desteklenmesidir.

Bunun yanında KOSGEB bu krediyi esnafların kalkınmasının sağlanması amacıyla verir. 2021 yılında pandemi etkilerinin devam etmesi nedeniyle sağlanmaya devam eden faizsiz kredi olanağı için başvuruda bulunacaklar için açıklanan şartlar şunlardır.

KOSGEB FAİZSİZ KREDİSİ ŞARTLARI NELER?

Esnaf kredisini alanlar hem KOSGEB tarafından belirlenen hem de bankalar tarafından istenilen tüm koşulları yerine getirmek zorundalar. Eğer ilan edilen koşulların bir tanesi bile karşılanmazsa KOSGEB kredi onayı vermez. 2021 yılında KOSGEB kredisi için başvuruda bulunacak olanların sağlamaları gereken koşullar ise şunlar;

İşte İlan Edilen O Koşullar

KOSGEB faizsiz kredi desteğinden faydalanmak için ilk koşul, başvuruda bulunacak olan kişinin Türk vatandaşı olması. Ayrıca KOSGEB kredisinden 18 yaşını tamamlamamış olanlar başvuru yapamaz. Esnaflara özel olarak sağlanan kredi üretim ve kalkınmayı amaçlar bu kapsamda kredi sadece esnaflara ödenir.

Ayrıca kişinin başka kredi borcu olmaması bir diğer önemli koşul. KOSGEB faizsiz kredi için son olarak başvuruda bulunan kişinin esnaf odasına kayıtlı olmasını ister. Bazı durumlarda da başvuru yapanlardan kefil göstermeleri istenebilir.

ESNAF KREDİSİ VEREN BANKALAR 

KOSGEB ile anlaşması olup esnaf kredisi veren bankalar arasında "Halk Bankası Ziraat Bankası İş Bankası Türkiye Ekonomi Bankası Vakıflar Bankası QNB Finans Bankası Akbank Yapı ve Krediler Bankası Türk İktisat Bankası HSBC Bankası Güvence Bankası Alternatif Bank Şekerbank" yer alır.

NEREYE BAŞVURU YAPILACAK?

Esnaf kredisi başvuru yeri KOSGEB ve başvurunun yapılacağı bankadır. Birçok bankanın KOSGEB ile anlaşması bulunur ve bu anlaşma gereği sıfır faizli kredi verir. Bu kapsamda anlaşmalı olan bankalardan esnaf kredisi için başvuru yapılır.

Başvuru işlemleri pandemi süreci ve ek tedbir önlemleri kapsamında dijital kanallardan yapılabilir. Bu durumlarda bankanın internet bankacılığı hizmetleri kullanılır. Ancak bazı bankalar başvuruları sadece bizzat ve gerekli evrakların teslimi ile alırlar.

 
Yorumlar (0)