Halkbank TCMB'nin Hamlesi Sonrası Yeni Kredi Faiz Oranlarını Açıkladı

Halkbank sosyal hayatı destekleme kredisinde uygulanan faiz oranlarını açıkladı. Merkez Bankası'nın son hamlesinin ardından yükselen faiz oranlarıyla birlikte yükselen faiz oranlarının ardından Halkbank bundan sonraki süreçte uygulanacak faiz oranlarını açıkladı. İşte devlet bankalarının uygulayacağı yeni faiz oranları.

Halkbank TCMB'nin Hamlesi Sonrası Yeni Kredi Faiz Oranlarını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz kurunda oluşan son tablonun ardından yeni bir adım attı. 

TCMB tarafından alınan ve kamuoyu ile paylaşılan karar ile 10 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkân limitleri yarıya düşürüldü. 

TCMB'NİN BU HAMLESİ SONRASI FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ

Merkez Bankası'nın bu hamlesinin hemen ardından edvlet bankaları kampanyalı kredileri sona erdirdi. Taşıt kredisi ve konut kredisi alanında sağlanan kampanyalar tamamen kaldırılırken sosyal hayatı destekleme kredisinde oranlar yükseldi. 

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından sağlanan sosyal hayatı destekleme kredisinde uygulanacak yeni oranlar ise şöyle oldu. 

KREDİ FAİZ ORANLARI 0.55'DEN 0.69'A, 0.82 DEN DE 0.99'A YÜKSELDİ

Bilindiği üzere 3 devlet bankası ve 2 kamu bankası sosyal hayatu destekleme kredisi kampanyası kapsamında müşterilerine çok düşük faiz oranıyla kredi imkanı sunuyordu. TCMB'nin hamlesi sonrası güncellenen kampanyanın son şekli aşağıda yer alan tabloda ki gibi.

* Devlet bankaları anlaşmalı firmalar ile yapılan alışverişlerde yüzde 0.55'ten kredi sağlıyordu. Bu faiz oranı yeni dönemde 0.69 olarak açıklanacak. 

* Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank anlaşmalı olmayan firmalar için sağlanan krediler de ise yüzde 0.82 oranı sunuyordu. Bu oran ise yeni dönemde yüzde 0.99 olarak uygulanacak. 

Ödemesiz Dönem ve Vade Süreci

Halkbank'ın resmi sitesinde bu faiz oranlarının yanı sıra ödeme bilgileri de yer aldı. Bankalar bu alanda kredi kullanacak olan vatandaşlara 6 ay ödemesiz dönem ve 60 ay vade imkanı sunmaya devam edecekler. 

Maliyet Tablosu

Emlak365.com