İhtiyaç Kredisi Faizlerine Piyasa Darbesi! Maliyetler Cep Yakacak

İhtiyaç kredisi faiz oranları yeni hafta başında yaşanan olağanüstü durumdan etkilendi. Çok sayıda banka kredi faiz oranlarını yükseltirken en düşük faiz oranlı kredi veren banka da değişti.

İhtiyaç Kredisi Faizlerine Piyasa Darbesi! Maliyetler Cep Yakacak
TCMB Başkanlığı görevinin değişmesiyle birlikte para piyasaları olağanüstü bir günü geride bıraktılar. Dolar kuru, altın fiyatları çok sert yükseldi, borsa tarihi değer kayıplarından birisini yaşadı. Bu süreçte bankalarda sundukları hizmetlerde tarife değişikliğine gittiler.

Çoğu banka ilk adım olarak ihtiyaç kredisi faiz oranlarını yeniledi. Son değişikliklerin ardından bazı bankalar çok sert faiz artırdılar bazı bankalar ise olan faizleri korudular. Bu değişimlerin ardından en düşük faiz oranıyla kredi veren banka değişti.

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI ARTTI

Geçtiğimiz hafta sonunda ihtiyaç kredisi kullanacak olanlar için en düşük faiz oranı aylık yüzde 1.39 bandında bulunuyordu. QNB Finansbank tarafından özel koşullarla sağlanan bu kredi kampanyasında hafta başında düzeltme yapıldı. QNB Finansbank bundan sonraki dönemde ihtiyaç kredisi kullanacak olan müşterilerine yüzde 1.49 faiz oranıyla kredi sağlayacağını açıkladı.

Faiz oranlarına ilişkin bir diğer adım da İNG Bank'tan geldi. Aylık yüzde 1.44 faiz oranıyla dikkat çeken İNG Bank bu faiz oranı gün içinde yeniledi. İNG Bank'tan ihtiyaç kredisi kullanacak olan müşteriler bundan sonraki dönemde aylık yüzde 1.54 faizle kredi kullanabilecekler.TEB ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 1.45 seviyesinden yüzde 1.60 bandına yükseldi.

İş Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.50 bandından yüzde 1.60 seviyesine çıktı.

Şekerbank'ın yüzde 1.52 faizle sağladığı kredi olanağı yüzde 1.69 olarak güncellendi.

Akbank ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 2.04 olarak değiştirildi.

Yapı Kredi Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 2.21, Denizbank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 2.23 ve Garanti BBVA ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.22 olarak güncellendi.

EN DÜŞÜK FAİZ ORANI VAKIFBANK'TA

Yeni dönemde kredi faiz oranlarını değiştirmeyen bankalar ise kamu bankaları oldu.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank müşterilerine sundukları ihtiyaç kredisi faiz oranlarını piyasalarda yaşanan gelişmelere rağmen aynı seviyede tuttular. Vakıfbank şu dönemde en düşük aylık faiz oranı ve yıllık maliyet oranına sahip banka olurken Halkbank ve Ziraat Bankası'da diğer düşük faizli kredi veren bankalar oldu.

Vakıfbank 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.42 olarak uygulanmaya devam edecek.

Halk Bankası ve Ziraat Bankası ise müşterilerine yüzde 1.54 faiz oranıyla kredi verecekler.
Yorumlar (0)