İhtiyaç Kredisi Yapılandırma 2019 BDDK Değişikliği Ne Anlama Geliyor, Bankalar 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Mi Verecek?

BDDK tarafından dün yayımlanan 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi borç yapılandırma taslağı büyük yankı uyandırdı. Peki, detaylar ve şartlar neler?

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma 2019 BDDK Değişikliği Ne Anlama Geliyor, Bankalar 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Mi Verecek?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yayımlanan yeni taslağa göre ihtiyaç kredisi yapılandırması için vade 60 aya çıkarılacak. 

Tüketici Kredisi Yapılandırma 2019

BDDK tarafından yayımlanan taslağın onaylanması ile beraber kredi borcu gecikmeye düşen kişilere 60 ay vadeli kredi borç yapılandırma hakkı verilecek. Yani ihtiyaç kredisi vadesi 60 ay olmayacak sadece tüketici kredisi borcu bulunan ve borç ödemesinde gecikmeye düşen kişilere borçlarını ödeme kolaylığı sağlamak adına 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi yapılandırma hakkı tanınacak. 

Kredi Yapılandırma Şartları Nelerdir?

BDDK kredi yapılandırma 2019 işlemleri için yeni bir taslak yayımladı. Dün yayımlanan taslakta bankalara ihtiyaç kredisi borcu olan kişiler için yapılandırma başvurusunda bulunmaları durumunda 60 ay vade ile borç yapılandırması yapabilecekleri müjdesi verildi. 

Ancak yayımlanan taslak henüz onaylanmadığı için bankalar borç yapılandırması için hala 36 ay vade kuralına uyuyorlar. Taslağın onaylanması ve Resmi Gazete 2019 içerisinde yer alarak yayımlanması ile beraber 60 ay vadeli yapılandırma kredisi için başvurular başlayacak. 

Kredi yapılandırma şartları ise yapılandırma başvurusunda bulunan kişinin reşit olması, aylık belgelenebilir bir gelire sahip olması olarak sıralanıyor. Bazı bankalar kredi yapılandırması için kredi borcunun gecikmeye düşmesini şart koşarken aslında kredi yapılandırma yüksek faiz oranları ile kredi çeken kişilerin faizlerin düşmesi ile borçlarını yapılandırması için sunulan bir fırsat olarak öne çıkıyor. 

Ancak yukarıda resmini paylaştığımız taslakta yer alan "Bu maddenin yürürlük tarihinden önce kullandırılan ve anapara ve / veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından emlak365.com talep edilmesi  durumunda en fazla 60 ay ile sınırlı kalmak üzere yeniden yapılandırılabilir" ibaresi bu haktan sadece gecikmeye düşen kişilerin yararlanabileceğini gösteriyor. 

BDDK İhtiyaç Kredisi 60 Aya Kadar Yapılandırma Hakkı Nasıl Kullanılacak?

Taslağın Resmi Gazete ile yayımlanması ile beraber ihtiyaç kredisi borcu gecikmeye düşen kişiler kredi borcu olan bankaları ziyaret ederek yapılandırma kredisi kullanmak istediklerini beyan edecek ve 60 aya kadar varan vadelerde kredi borcu yapılandırması yapabilecekler. Ancak bunun için kişinin kredi notu, aylık gelir belgesi gibi bankanın aradığı şartları taşıması gerekecek. 

Emlak365.com

Yorumlar (51)
şevket bey 2 yıl önce
anlayan bi̇ri̇leri̇ anlatabi̇li̇r mi̇ ri̇ca edi̇yorum, yapilandirma i̇çi̇n kredi̇ borcunun geci̇kmeye düşmüş olmasi şartı aranıyor, ardindan da kredi̇ notunun i̇yi̇ olmasi gereki̇yor, geci̇kmeye düşeni̇n kredi̇ notu nasil i̇yi̇ olur, yani̇ hi̇ç ki̇mse bundan yararlanamayacak demek deği̇l mi̇????
Hayri 2 yıl önce
60 ay yapılandırmadan sadece gecikmiş ödemesi olanlar değil isteyen her kredi borçlusu yararlanabilmeli.çünkü borcu borçla ödeye ödeye en sonunda maaş 2000 aylık borç taksidi 3200 lira olmuş.ödeyemeyecğim 2000 lira geçime yetmiyor sonuçta.
halilibrahim 2 yıl önce
Takibe düşmüş kişiler bu yapılanmadan yararlanabilirmi
mehmet uslu 2 yıl önce
Gecikmeye dusmus kredi taksidim yok .kredi kartlarim ve ek hesaplarim var gecikmeye dusen .kredilerim .otomatik maas hesabimdan kesiliyor .ben yapilandirmadan istifade edebilirmiyim.
Muhsin bey 2 yıl önce
Kredi notu yüksek olan biri gecikmeye düşmez. Tamamen saçmalık. Bana da düşük faizle kredi almışsın daha fazla ödersin dediler.
OSMSAN İNSEL 2 yıl önce
bankaya gittim bize henüz böyle bir yazi gelmedi senin aldiğin kredi daha düşük şimdi yapilandirma yaparsak daha fazla para ödersin dediler
Hüseyin.tasgin 2 yıl önce
Ziraat.bank.kredi.60.ay.yapilandirma
Gülüfer ışık 2 yıl önce
Benim kıredi borcum yok kartlardan gecikmem var ihtiyaç kıredisinden nasıl yararlanabilirim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın