Kamu Denetçiliği Kurumundan Tavsiye Kararı Çıktı, Vakıfbank Yeniden 6 Ay Ertelemeli Temel Destek Kredisi Mi Verecek?

Pandemi nedeni ile ekonomide yaşanan daralma nedeni ile devlet bankaları 1 Nisan 2020 tarihi itibari ile 6 ay ödemesiz dönemli 10.000 TL bireysel temel ihtiyaç destek kredisi vermeye başlamıştı. Ancak süreçte pek çok kişi kredi başvuru reddi, 10 bin lira başvuru yapmasına rağmen 3000 TL kredi verilerek eksik kredi limiti tanımlanması nedeni ile mağdur olmuştu. KDK konu hakkında emsal karar açıkladı.

Kamu Denetçiliği Kurumundan Tavsiye Kararı Çıktı, Vakıfbank Yeniden 6 Ay Ertelemeli Temel Destek Kredisi Mi Verecek?
Hatırlanacağı üzere Türkiye'de koronavirüs salgını nedeni ile ilk olarak 2020 yılının Mart ayı itibari ile zorunlu kısıtlama kararları hayata geçirilmişti. Açıklanan zorunlu kısıtlama kararları sonrasında ekonomide yaşanan dalgalanmanın ardından Finansal İstikrar Kalkanı paketi devreye alınmıştı.

FİNANSAL İSTİKRAR KALKANI PAKETİ İLE 6 AY ÖDEMESİZ DÖNEMLİ 10 BİN TL BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ VERİLMİŞTİ! 

Süreçte vatandaşların yaşamış oldukları ekonomik zorlukları aşmaları, bankalara olan kredi borçları, kredi kartı borcu, kira ödemeleri, elektrik, su ve doğalgaz faturası ödemeleri ile gıda alışverişleri gibi giderler için Kredi Kefalet Fonu destekli temel ihtiyaç destek kredisi verilmeye başlanmıştı.

Süreçte 1 Nisan 2021 tarihi itibari ile vatandaşların başvuruları alınmaya başlanmış, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden ilk 6 ayı ödemesiz dönemli 10 bin liraya kadar bireysel temel ihtiyaç destek kredisi verilmeye başlanmıştı. Süreçte milyonlarca kişi başvuruda bulunmuş, bazı kişilerin işten çıkarılması nedeni ile gelir belgesi sunamaması, bazı kişilerin ise düşük kredi notu ortalaması gibi nedenlerle kredi başvuruları reddedilmişti.

Yine pek çok kişi 10 bin lira ihtiyaç kredisi başvurusu yapmalarına rağmen 3 bin lira temel ihtiyaç destek kredisi onayı alarak eksik kredi onayı ile karşı karşıya kalmıştı. Hem kredi reddi kararı ile karşı karşıya kalanlar hem de düşük limitli kredi onayı alan kişiler itiraz ederek yasal süreç başlatmıştı.

OMBUDSMAN TAVSİYE KARARI VERDİ! 

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç tarafından atılan imza kapsamında "COVID-19 pandemisi sebebiyle ekonomide yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için alınan tedbirler kapsamında, iktisadi düzenin devamlılığının sağlanmasındaki kamu yararı gözetilerek ve sosyal devlet ilkesinin söz konusu olağanüstü şartlarda gerektirdiği öncelikler dikkate alınarak başvuranın bireysel temel ihtiyaç kredisi başvurusunun yeniden incelenmesi ve ivedilikle yanıt verilmesi yönünde TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI TÜRK ANONİM ORTAKLIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE TAVSİYEDE BULUNULMASINA, bahse konu kamu bankası tarafından bu karar üzerine tesis edilecek işlemin otuz gün içinde Kurumumuza bildirilmesinin zorunlu olduğuna,

Bu kararın BAŞVURANA ve TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI TÜRK ANONİM ORTAKLIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE tebliğine,

Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisince karar verildi" ifadelerine yer verildi.

 

 KDK KARARININ TAM METNİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

VAKIFBANK YENİDEN 6 AY ERTELEMELİ 10 BİN TL BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ VERECEK Mİ?

Açıklanan karar metninde ihtiyaç kredisi başvurusu hakkında bankaya yeniden inceleme yönünde tavsiye kararı verildi. Bu karar daha önce kredi başvurusu yaparak başvurusu reddedilen kişilere umut ışığı oldu. Yine daha önce yüksek limitli kredi başvurusunda bulunmasına rağmen düşük limitli kredi verilen kişiler için de ikinci bir seçenek sunulmuş oldu.

Süreçte Vakıfbank tarafından verilecek olan kredi yanıtı takip edilecek. Onay çıkarsa yeniden başvurular alınmayacak ancak önceden başvuru yapmasına rağmen kredi başvurusu reddedilen kişilere ikinci bir şans sunulmuş olacak.

Emlak365.com - ÖZEL HABER (Aktif link olmadan kopyalanamaz, alıntılanamaz) 
Yorumlar (0)