Mahfi Eğilmez Açıkladı "Merkez Bankası Resmen Faiz Arttırdı"

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez Merkez Bankası tarafından yükselen dolar kuruna yapılan müdahaleleri değerlendirerek son derece çarpıcı tespitlerde bulundu.

Mahfi Eğilmez Açıkladı "Merkez Bankası Resmen Faiz Arttırdı"

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez Merkez Bankası tarafından yükselen dolar kuruna yapılan müdahaleleri değerlendirerek son derece çarpıcı tespitlerde bulundu.

Şubat ve Mart aylarında yaşanan ekonomik gelişmelerin ışığında Merkez Bankası'nın Haziran ayı PPK toplantısı ile faiz indirimi yapacağı bekleniyordu. Ulusal pek çok kredilendirme kuruluşu da tahminlerinde bu yönde bildirimde bulunmuş ve Haziran ayında Merkezin faiz indiriceğini duyurmuştu. Dolar Coştu, Faiz İndirimi Hayal Oldu! Ancak daha sonra yaşanan pek çok olay rüzgarın tersine esmesine neden oldu. Özellikle de İstanbul seçim sonuçlarında ilk etapta yaşanan belirsizlik ardından da İstanbul seçim sonuçlarının tekrarlanması kararının alınması ile beraber dolar büyük bir hızla yükseldi. Mahfi Eğilmez yapmış olduğu değerlendirmede yıl başından bu yana diğer gelişmekte olan ülkeler yüzde 0,6 oranında dolara karşı değer kaybederken Türk Lirasının kaybı ise yüzde 18'e çıktı. Yaşanan büyük düşüşün nedenlerini irdeleyen Eğilmez bu düşüşün sürekli olarak ekonomi içi ve ekonomi dışı risklerin artışına bağlı olduğuna dikkat çekti. Faizler Neden Yükseldi?Faizler neden yükseliyor sorusuna da yanıt veren Mahfi Eğilmez CDS risk primi rakamına dikkat çekti ve bu rakamın 490 puana yükseldiğine dikkat çekerek bu rakamın risk puanının bu kadar yüksek olması nedeni ile faizlerin de yükseldiğini söyledi. Merkez Bankası Faiz Arttırdı! Merkez Bankası'nın resmen faiz artırdırdığını iddia eden Eğilmez "Merkez Bankası bu olanakların hepsini aynı anda kullandığında ortalama faizi bunları kullandığı miktarlarla ağırlıklandırılarak saptanıyor ve buna ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti deniyor. Merkez Bankası, bugün aldığı kararla, bir süreliğine (zamanı belli değil) haftalık repo ihalesi açmayacağını açıkladı.Bu durumda geriye yüzde 25,5 faiz. oranlı gecelik borç verme olanağı ile yüzde 27 faiz oranlı geç likidite penceresi olanağı kalıyor. Buna göre bugünden sonra Merkez Bankası’nın bankalara yapacağı fonlamanın faizi yüzde 25,5 ile yüzde 27 arasında bir yerde oluşacak demektir.Merkez Bankası, haftalık repo ihalesini süresi belirsiz bir süreliğine kaldırınca politika faizi olarak ilan ettiği yüzde 24’lük faizi de askıya almış oluyor. Bu durumda Merkez Bankası bundan böyle sadece gecelik borç verme olanağını kullanırsa örtülü olarak faizi en az 1,5 puan artırmış oluyor" dedi. Emlak365.com


Yorumlar (0)