Merkez Bankası Haziran Ayı PPK Toplantısı Faiz İndirimi İhtimali Güçlendi!

Kredi çekmek için faiz indirimi bekleyen kişiler için sevindirici haber geldi. Merkez Bankası Haziran 2019 PPK toplantısı ile faiz indirimi yapacak mı?

Merkez Bankası Haziran Ayı PPK Toplantısı Faiz İndirimi İhtimali Güçlendi!

Seçimlerden sonra büyük bir hızla yükselen kredi faizleri için vatandaşın tek umudu Merkez Bankası kaldı. 

Özellikle de konut kredisi çekerek ev satın almak isteyen kişilerin yakından takip ettikleri kredi faiz haberleri için sevindiren bir yorum geldi. 

Zeynel Balcı "Faiz İndirimi Haberi Gelebilir" 

Konu hakkında bir yazı kaleme alan Hürriyet Gazetesi yazarlarından Zeynel Balcı Haziran ayında Merkez Bankası'nın kredi faiz indirimi hamlesi yapabileceğini iddia etti. 

Balcı kritik YSK seçim sonuçları açıklaması sonrasında piyasaların önünü çok daha rahat bir şekilde göreceğini iddia ederek Nisan enflasyon rakamlarının beklentilerin altında kalması ile faiz indirimi için uygun iklim oluştuğunu söyledi. 

Enflasyon ile faiz oranları arasındaki makasın açıldığını belirten Balcı bu nedenle Haziran ayında faiz indirimi yapılabileceğini iddia etti. Haziran ayında kredi faiz indirimi için gerekli iklim oluştuğunu belirten Balcı Haziran toplantısında faiz indirimi yapılabileceğini dile getirdi. 

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Faiz İndirimi İddialarını Reddetmişti

Konu hakkında faiz indirimi yapılacak mı iddiaları üzerine Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya açıklama yapmış ve kısa vadede kredi indirimi yapmayı planlamadıklarını söylemişti.

Çetinkaya kredi indirimi söylentileri sonrasında yapmış olduğu açıklamasında  "TCMB karar metnindeki değişklik kısa vadeli bir sinyal değil. Para politikası duruşunu sıkı tutarak enflasyon üzerindeki etkileri önemli ölçüde telafi edeceğini öngördük.

Elimizdeki bütün araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz. Enflasyon tahminlerimizin bir önceki rapora göre değişmemesi, gerekli parasal sıkılaştırmanın sağlanacağını yansıtıyor" diyerek kısa sürede faiz indirimi yapmayacaklarını dile getirmişti. 

Merkez Bankası Haziran 2019 PPK Toplantısı Ne Zaman?

Piyasada gözlerin çevrildiği Haziran ayı toplantısı 12 Haziran 2019 tarihinde yapılacak. Toplantı sonrası faiz kararı anında sitemizden yayımlanacak olup gerek kredi faizlerinde yaşanan gelişmeleri gerekse de inşaat ve emlak sektörü ile TOKİ haberlerini yakından takip etmek için uygulamalarımızı indirebilirsiniz. 

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Konut Kredisi ve Emlak Haberleri Kapalı Grubumuza Katılmak İçin TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter sayfamız için TIKLAYINIZ

Emlak365.com