05 Ocak 2019 Cumartesi 16:30 | Güncelleme: 09 Şubat 2019, 13:39
Seçimlerden Önce Merkez Bankası Kredi Faiz İndirimi Yapacak Mı? Faizler Ne Zaman Düşer 2019

Özellikle de konut kredisi çekerek ev satın almak isteyen kişilerin yakından takip ettikleri kredi faiz oranları için indirim sinyalleri gelmeye başladı. 

Merkez Bankası Kredi Faiz İndirimi Yapacak Mı? Uzmanların Yorumları Neler?

Konu hakkında farklı görüşler bulunsa da genel kanı enflasyondaki düşüşün devam etmesi ile beraber 2019 yılında faizlerin düşeceği yönünde. İşte birbirinden değerli uzman görüşleri ile kredi faizleri düşecek mi sorusuna yapmış oldukları yorumlar neler?

Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Okan Müderrrisoğlu "Mart Ayında Faizler Düşecek!"

"Tüketim. Geleneksel olarak mali ve finansal tedbirlerle kısılan tüketim, bu kez bireylerin ve kurumların talep ertelemesi nedeni ile ciddi oranda hız kesmekte. Oysa bugün Türkiye gündemi, üretimin devamlılığı için iç tüketimin ılımlı seviyede canlılığını gerektirmekte.

Nitekim, vergi indirimlerinin sektörel bazda uzatılması da reel göstergelerle uyumlu rasyonel karara işaret etmekte. Son noktamız ise "Faizler!" Mart ayı başındaki Merkez Bankası faiz kararına kadar piyasa belli bir istikrarla yol alacak gibi. Dikkat edilmesi zaruri konu, muhtemel faiz indirimini engellemeye dönük piyasa oyunları olabilir!"

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Şengül "Merkez Bankası Faiz İndirimi Nisan Ayında Yapılabilir" 

"Faiz indirimi seçim öncesi yapılırsa iletişimi çok önemli olacak. Politik baskıdan dolayı faiz indirdiği düşünülürse istediğinin tam tersi bir sonuçla karşılaşabilir. 6 Mart toplantısı tam seçim öncesine denk geldiğinden ben nisan toplantısında bir indirim görebileceğimizi düşünüyorum.

Ekonomiyi hazırlamadan faiz indirirseniz kurda çok negatif bir reaksiyon gösterebilir. Faiz indirimleri önce piyasa şartları oluşur ve faiz indirimi dolayısıyla ekonomik riskler oluşturmayacak bir ortamda faiz indirimine başlanır.

Piyasa koşulları çok elverişli olursa, martta da bir faiz indirimi olabilir ama bence güvenle hareket edebilecekleri tarih 25 Nisan. Enflasyon 20’nin altında seyreder ve herhangi bir kur atağı olmazsa 200 baz puanlık bir faiz indirimi bekliyorum.”

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys "Temmuz Ayından Önce İndirim Yapılmamalı"

"Faiz indirimi TL için önemli bir desteği ortadan kaldırabilir ve TL'de yeni bir satış baskısına neden olur. Bu da enflasyon için negatif olur, yüksek enflasyon süreci uzayabilir. ABD ile Çin arasında yaşanan savaşın bitmesi de çok önemli. Gelecek hafta 2 ülke arasında görüşme olacak, bu da gerilimi azaltabilir. Ancak bu sorunun yakın zamanda biteceğini düşünmüyoruz. Bu da gelişen piyasalar için risk." 

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil "2019 Yılında Faizler Düşmeye Devam Edecek"

"Bugün elimizdeki göstergeler de, artık başarılı bir dengenleme sürecine girdiğimize işaret ediyor. Enflasyon düşme trendinde. Yıllık enflasyonun 2019'da daha da gerilemesini bekliyoruz. Dış ticaret dengesi iyileşiyor. Buna bağlı olarak, cari dengemizdeki olumlu seyri de memnuniyetle takip ediyoruz

Faizler halen yüksek olmasına rağmen düşme trendinde ve 2019'da enflasyonda beklediğimiz gerileme ile daha da gerileyecek. Tüm bu iyileşmeleri sürekli kılacak yapısal önlemlerin üzerinde çalışıldığını biliyoruz, bu çalışmaların doğuracağı olumlu sonuçları da önümüzdeki dönemde hep birlikte yaşarız.

Bu olumlu gelişmeye rağmen faizler hala yüksektir. Bunun temel nedeni de bankaların kaynak maliyetlerinin hızla artmış olmasıdır. Bugün sanıyorum birçok bankada TL vadeli mevduat kaynak maliyeti kredi faizlerinin üzerindedir. Bankaların kaynak maliyetlerinin düşmesi gerekir. Böylelikle krediye erişim daha uygun koşullarda olabilecektir. Bankaların da çok arzuladığı daha düşük faiz ortamı aktif kalitesini de olumlu yönde etkileyecektir."

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali "2019 Yılının İkinci Yarısında Faizler Düşecek" 

"Sektörün ekonomik büyümeyi hangi ölçüde destekleyebileceğinde karlılığı ve öz kaynaklarını karlılık yoluyla besleyebilme imkanları belirleyici olacak. İkinci yarıda bilançolar tekrar sağlıklı büyüme trendine girebilir. 

2019 yılındaki ekonomide dengelenme sürecinde, bilançomuzu dinamik olarak yönetmeye devam edeceğiz. Bu konjonktürde önceliğimiz; karlılığımızı ve sermaye gücümüzü koruyarak geliştirmek, aktif kalitesini odağımızda tutmak olacak.

Sürdürülebilirlik ve karlılık hedeflerimiz doğrultusunda kurumsal etkinlik ve verimliliğimizi destekleyen geleceğe dönük projelere yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bunlar sadece İş Bankası olarak değil, İş Bankası Grubu olarak tüm iştirak ve ortaklıklarımızla birlikte gözeteceğimiz öncelikler olacak.  Ekonominin yeniden dengeleneceği bu dönemde, değişen koşullara ve ortaya çıkacak risklere hızlı tepki verebilen, esnek ve proaktif stratejiler izleyecek, bilançomuzu dinamik olarak yöneteceğiz.

Özellikle 2019’un ikinci yarısından itibaren öngördüğümüz şekilde ekonomik aktivitenin hız kazanması, enflasyon ve faiz oranlarında normalleşmenin belirginleşmesi halinde, hem yatırım hem de tüketim perspektifinde ertelenmiş talebin gerçekleşmesiyle kredi hacmindeki artışın ivme kazanması söz konusu olabilecek. Bu süreçte de KOBİ/küçük işletmeler öncelikli olmak üzere tüm reel sektörün ve hane halkının finansal ihtiyaçlarını yaygın bir şekilde karşılamayı sürdüreceğiz."

Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa 2019-01-05 18:09:33

Hiçbirinizin bildiği bişey yok , sallıyonuz ancak. Tek bildiğim şu benim ; ew alanın elinde kaldı , bende olduğu gibi.oturduğunuz yerden yazıp çizmeyin

Avatar
tebekeci 2019-01-08 01:57:06

Saklayın saklayın kalede nasıl olsa halk var tutar di mi işiniz gücünüz yalan cebini doldurmanın derdindesiniz ama bu halk sandikda cevabını verecek kaplı olarak bıraktım chp ye verecek oyumu size şu bile yok arık evde tam 9 kişiyiz 9 oy bizden kaybettin eeeee cumhurbaşkanımız