Tam Kapanma Geldi! Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 0.49 Faizle 6 Ay Ertelemeli 2. Faz Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Verecek Mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklamalar ile Türkiye'de tam kapanma uygulanmasına karar verilmiş, 17 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacağı ilan edilmişti. Yasak kararının açıklanması ile gözler kamu bankalarına çevrilmişti. 2020 yılının Mart ayında tedbir kararları ile beraber Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank vatandaşlara 0.49 faiz oranı ile 10 bin TL limitli bireysel temel ihtiyaç destek kredisi dağıtmıştı. Yeni kısıtlama kararı ile beraber elektrik, su faturası, kira ödemeleri ve gıda harcamaları için 2. faz destek kredisi verilip verilmeyeceği merak konusu oldu.

Tam Kapanma Geldi! Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 0.49 Faizle 6 Ay Ertelemeli 2. Faz Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Verecek Mi?

Türkiye 29 Nisan 2021 Perşembe günü itibari ile tam kapanma dönemine geçiş yapmaya hazırlanırken süreçte pek çok işyerinin kapatılması ile beraber yeni destek kredisi beklentisi oluştu. Hatırlanacağı üzere Türkiye'de 2020 yılında Mart ayında pandemi nedeni ile yeni kısıtlama kararları hayata geçirilmiş, bunun üzerine Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi ile destek kredileri devreye sokulmuştu. 

EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI PAKETİ TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ NEDİR?

Pandemi nedeni ile alınan kısıtlama kararları sonrasında işyeri kapatılan, işten çıkarılan ya da ücretsiz izne çıkarılan kişilere gıda harcamaları, kira, elektrik, su ve doğalgaz faturaları gibi ödemelerini yapmaya devam edebilmeleri adına kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen ihtiyaç kredisi paketidir. 

İlk 6 ayı ödemesiz dönemli olarak 36 ay vadeli olarak verilen kredi paketi kapsamında aylık hane halkı geliri 5 bin lira altında olan ücretliler, asgari ücretliler, emekliler, serbest meslek mensupları, orta ve düşük gelir grubunda yer alan kişilerin başvuru yapmasına olanak sağlanan kredi paketi ile pandemi döneminde yaşanan ekonomik zorlukların aşılması amaçlanmıştı.

ZİRAAT BANKASI, HALKBANK VE VAKIFBANK TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ PAKETİNDE 6 AY ERTELEMELİ 10 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ 2. FAZ BAŞVURUSU KABUL EDECEK Mİ?

17 günlük tam kapanma kararının açıklanması, pandeminin 2. senesinde de devam eden yasak kararları ve ekonomide yaşanan dalgalanma milyonlarca kişinin ekonomik olarak son derece zorlu bir dönemden geçmesi nedeni ile yeni pandemi destek kredisi beklentisi oluştu. 

Süreçte emlak365.com olarak bize ulaşan çok sayıda takipçimiz yaşadıkları zorlukları belirterek yeni destek kredisi paketinin açıklanmasını istediklerini dile getirirken, seslerini duyurmamızı istediler. Vatandaşlar yine 10 bin TL ile sınırlandırılmak üzere düşük faizli ve özellikle de 6 ay ertelemeli kredi desteği talep ederken süreçte önceliğin işyeri kapatılan, işten çıkarılan ve ücretsiz izne ayrılan kişilere verilebileceğini dile getirdi. 

Pandemi sürecinde ayakta kalmakta zorlanan kişiler mutlaka destek kredisine ihtiyaç duyulduğunu belirtirken verilecek 6 ay ertelemeli kredi paketi ile içerisinde bulunan Ramazan ayı ve sonrasındaki bayramı daha rahat bir şekilde atlatabileceklerini, bayram gibi bir bayram geçirmek adına bu krediye ihtiyaç duyduklarını dile getirdi. Normal ihtiyaç kredisi paketlerinde kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş bankalardan normal koşullarda kredi çekmeyi son derece zorlaştırırken destek kredisi beklentisi de ağırlık kazandı.

Yorumlar (0)