27 Şubat 2019 Çarşamba 14:19 | Güncelleme: 08 Kasım 2020, 13:34
Ziraat Bankası 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Vermeye Başladı!

Uzun vadeli ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişiler için Ziraat Bankası 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi vermeye başladı. 

Banka yapmış olduğu güncelleme ile ihtiyaç kredisi vadesi 60 ay olarak belirledi. Ziraat Bankası 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi faiz oranı için ise değişikliğe gitmedi. 

Ziraat Bankası 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 

Banka 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi faiz oranları için bir değişiklik yapmadı ve yine müşterilerine 1,69 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi vermeye devam edeceğini duyurdu. 

60 ay vadeli kredi faiz oranı 1,69 olarak revize edilirken bu oran ile Ziraat Bankası, en uygun ihtiyaç kredisi veren bankalar sıralamasında ikinci sırada yer aldı. 

Ziraat Bankası 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Hesaplama 

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi İle Aylık Taksit Ödemeleri Düşecek, Toplam Ödenecek Kredi Faizi Yükselecek! 

Kredi kullanacak olan kişiler aylık taksit ödemeleri düşeceği için sevinirken kredi vadesi uzadıkça ne yazık ki bankaya ödenen faiz borcu da yükseliyor. 

Şu anki en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı olan yüzde 1,59 liradan 20 bin lira ihtiyaç kredisi için hesaplama yaparsak 

36 ay vadeli 20 bin lira kullanan bir kişinin aylık kredi ödemesi 773,11 lira olurken toplam kredi ödemesi ise 27 bin 831 lira olarak gerçekleşiyor. 

60 ay vadeli 20 bin lira kullanan bir kişinin aylık kredi ödemesi 519,69 liraya düşerken toplam kredi ödemesi ise 31 bin 181 liraya çıkıyor. 

Yani aylık ödemeler 253 lira azalırken bankaya ödenen toplam faiz yükü ise 3 bin 350 lira artıyor. Bu nedenle kişinin kredi çekerken mümkün olan en kısa vadeyi tercih etmesi öneriliyor. 

BDDK 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi ve Taşıt Kredisi Resmi Gazete Yönetmelik Değişikliği 

MADDE 1 – 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/A maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(3) Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684 üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılmak şartıyla kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan krediler ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi kırk sekiz ayı, bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, tablet alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı aşamaz. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında aynı vadeler uygulanır.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 7 – (1) Bu maddenin yürürlük tarihinden önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla altmış ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir.”

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı yürütür.

Bankaların güncel kredi oranlarını, konut ve inşaat sektöründeki gelişmelerinden anlık haberdar olmak için bizi takip edin...

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Konut Kredisi ve Emlak Haberleri Kapalı Grubumuza Katılmak İçin TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
turgay 2019-02-27 14:46:20

konut faizlerine el atın artık bekliyoruz ziiraat

Avatar
Alpay 2019-02-27 22:52:23

Bu bankalarin bu ulkenin insanlarina yaptigi bu eziyeti yemin olsun fetoculere yapılmamıştir. Ayiptir.insanlarin gozune bakip kivrandirin seçimlerde kivrancak bu hukumet insAllah

Avatar
Tuncay boz 2019-03-01 09:20:42

Tüm borclarimi kapatacağım bunun için 90 bin TL kirediye ihtiyacım var 3.000 TL ödemeli geri ödemeli ne kadar tutar bu 36 ay yada 24 ayda olur