Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 6 Ay Ertelemeli 10 Bin TL Temel İhtiyaç Destek Kredisi Başvurusu Reddedilenlere KDK'den Müjdeli Haber Geldi!

Pandemi nedeni ile alınan ilk zorunlu kapatma kararı sonrasında 2020 yılında temel ihtiyaç destek kredisi başvuruları kabul edilmeye başlanmış, devlet bankaları üzerinden belirli kriterleri taşıyan kişilere ilk 6 ayı ödemesiz dönemli olmak üzere 10 bin liraya kadar yüzde 0.49 faiz oranı ile 36 ay vadeli bireysel temel ihtiyaç desteği kredisi verilmişti. Süreçte milyonlarca kişi kredi başvurusu yaparken Ziraat Bankası , Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen krediye başvuru yapmasına rağmen çok sayıda kişi kredi reddi kararı almıştı. Kamu Denetçiliği Kurumu KDK konu hakkında emsal karar açıkladı.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 6 Ay Ertelemeli 10 Bin TL Temel İhtiyaç Destek Kredisi Başvurusu Reddedilenlere KDK'den Müjdeli Haber Geldi!

Koronavirüs salgınının Türkiye'de de görülmesi üzerine Mart ayında zorunlu kısıtlama kararları hayata geçirilmeye başlanmış ve kapanma kararları nedeni ile devlet tarafından vatandaşlara destek ödemeleri yapılmaya başlanmıştı. İlk olarak Mart ayında dağıtılmaya başlanan 1000 TL pandemi yardımı ödemelerinin yetersiz kalması ve çok sayıda kişinin bu imkandan yararlanaması üzerine kamu bankaları üzerinden temel ihtiyaç destek kredisi verilmeye başlanmıştı. 

Kredi paketinin ana amacı pandemi nedeni ile yaşanan ekonomik dalgalanma neden ile fatura ödemeleri, kira ödemesi, kredi taksit ödemesi ve gıda alışverişi gibi yapılması zorunlu harcamalarda yerine getirmekte zorlanan kişilere düşük faiz oranları ile ucuz kredi desteği sağlamaktı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurulan kampanya yoğun ilgi görürken milyonlarca kişi başvuru yaparak ucuz kredi desteğinden yararlanmak istemişti. Ancak pek çok kişinin başvurusu reddedilirken bazı kişiler ise daha yüksek tutarlı kredi başvurusu yapmalarına rağmen düşük tutarlı kredi onayı verilmesi nedeni ile şikayetçi olmuştu. 

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU KDK TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ HAKKINDA EMSAL KARAR AÇIKLADI! 

Konu hakkında yoğun şikayet meydana gelirken Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tarafından beklenen emsal karar açıklandı. Vakıfbank tarafından verilen temel ihtiyaç destek kredisi paketi için başvuru yapan bir vatandaşın kredi çekemediği yönündeki şikayeti üzerine KDK emsal karar verdi. KDK 11 Şubat 2021 tarihinde yapılan başvuruyu sonuçlandırdı ve daha önce yapmış olduğu kredi başvurusu banka tarafından reddedilen krediden faydalanma talebini vatandaşdan yana sonuçlandırdı. 

KDK Başdenetçisi Ombudsman Şeref Malkoç tarafından imzalanan kararda "COVID-19 pandemisi sebebiyle ekonomide yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için alınan tedbirler kapsamında, iktisadi düzenin devamlılığının sağlanmasındaki kamu yararı gözetilerek ve sosyal devlet ilkesinin söz konusu olağanüstü şartlarda gerektirdiği öncelikler dikkate alınarak başvuranın bireysel temel ihtiyaç kredisi başvurusunun yeniden incelenmesi ve ivedilikle yanıt verilmesi yönünde TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI TÜRK ANONİM ORTAKLIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE TAVSİYEDE BULUNULMASINA, 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanununun 20 nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca; bahse konu kamu bankası tarafından bu karar üzerine tesis edilecek işlemin otuz gün içinde Kurumumuza bildirilmesinin zorunlu olduğuna, Bu kararın BAŞVURANA ve TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI TÜRK ANONİM ORTAKLIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE tebliğine, Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisince karar verildi" denilerek emsal karar açıklandı.

ŞİMDİ NE OLACAK, KREDİ BAŞVURUSU REDDEDİLEN KİŞİLER NE YAPACAK, ZİRAAT BANKASI, HALKBANK VE VAKIFBANK 6 AY ERTELEMELİ 10 BİN TL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ 2. FAZ BAŞVURUSU KABUL EDECEK Mİ, YENİDEN UCUZ KREDİ VERİLECEK Mİ?

Süreçte KDK tarafnıdan açıklanan karara Vakıfbank tarafından verilecek olan yanıt beklenecek. KDK tarafından verilen kararların kanuni bir yaptırımı bulunmazrken yine de bugüne kadar açıklanan pek çok tavsiye kararının uygulanması umut ışığı doğmasına neden oldu. Verilen emsal kararın uygulanması halinde kredi başvurusu reddedilen milyonlarca kişi için emsal karar olarak kabul edilecek ve o kişiler için de başvuru yapma imkanı doğacak. 

Ancak emsal karar sadece kredi başvurusu reddedilen kişiler için geçerli olacak ve yeni kredi başvrurusu yapılması anlamına gelmeyecek. Yani 2. faz temel ihtiyaç destek kredisi başvurusu kabul edilmeyecek.

Yorumlar (0)