Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 6 Ay Ertelemeli 10000 TL Temel İhtiyaç Destek Kredisi Başvurusu Reddedilenlere, Eksik Ödeme Alanlara Yeni Umut Işığı!

Korona virüs salgınının patlak verdiği dönemde Temel İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yüzde 0.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 6 Ay Ertelemeli 10000 TL Temel İhtiyaç Destek Kredisi Başvurusu Reddedilenlere, Eksik Ödeme Alanlara Yeni Umut Işığı!

Korona virüs salgınının patlak verdiği dönemde Temel İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yüzde 0.49 faiz oranı ile ilk 6 ayı ödemesiz dönemli olmak üzere 10 Bin TL ihtiyaç kredisi verileceği duyurulmuştu. Süreçte milyonlarca kişi zorunlu kısıtlama kararları nedeni ile yaşadıkları ekonomik zorluklardan kurtulmak için kredi başvurusu yapmış, ancak pek çok kişinin KGF Garantisi sunulmasına rağmen kredi başvurusu reddedilmiş, pek çok kişi ise 10000 TL ihtiyaç kredisi için başvuru yapmasına rağmen kredi reddi kararı ile karşı karşıya gelmişti. Süreçte hem temel ihtiyaç destek kredisi başvurusu reddedilenler hem de düşük kredi onayı alan kişilere yeni umut ışığı doğdu!

10000 TL Temel İhtiyaç Destek kredisi hem yüzde 0.49 gibi son derece düşük bir faiz oranı ile kredi kullanımına olanak sağlaması hem de ilk taksit ödemesinin 6 ay ötelenmesi nedeni ile son derece yoğun başvuru toplamıştı. Süreçte milyonlarca kişi başvuru yaparken Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen ucuz kredi desteğinden aylık hane halkı geliri 5 bin lira ve altında olan kişiler yararlanabilmişti. TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ NEDİR?Pandemi sürecinde aylık hane halkı geliri toplamı 5 bin lira ve altında olan kişilere yönelik olarak başlatılan devlet destekli ihtiyaç kredisi kampanyasıdır. KGF kefaleti verilen kredi kampanyas için başvurular 1 Nisan 2020 tarihi itibari ile başlatılmıştı. Asgari ücretli çalışanlar, emekliler, memurlar ve düşük gelir grubuna yönelik olarak ilk 6 ayı geri ödemesiz 36 ay vadeli kredi kullanımı ile virüs salgını etkisi geçene kadar ihtiyaç sahiplerinin desteklenmesi, ekonomik olarak zor günler geçirilen o dönemde nakit para ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmıştır. 

0.49 FAİZ ORANI İLE 6 AY ERTELEMELİ 10000 TL İHTİYAÇ KREDİSİ BAŞVURUSU YAPANLAR DİKKAT! BAŞVURUSU REDDEDİLENLE VE DÜŞÜK KREDİ ÇEKENLER İÇİN MECLİSE SORU ÖNERGESİ VERİLDİ Konu hakkında CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Meclise soru önergesi verdi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a verilen soru önergesi kapsamında;"Covıd-19 kapsamında yurttaşlar, Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli ticari kredi taleplerinin yeterli limit bulunmaması nedeniyle reddedilmesi, bireysel temel ihtiyaç kredisi başvurulanna herhangi bir cevap verilmemesi veya talep edilen kredi tutarından daha düşük meblağın tüketicinin kullanımına tahsis edilmesi, kredi paketlerinden yararlanmak için herhangi bir kriter aranmayacağı söylenmesine rağmen kredi sicilinin olumsuzluğu gibi kriterler öne sürülerek başvurulan reddedilmesi, bireysel temel ihtiyaç kredisinin onaylanmasına rağmen banka tarafından kullandırılmaması, kredi taksiti ödemesi nedeniyle yüksek oranda faiz tahakkuk ettirilmesi hususlarında şikayetlerde bulunmaktadır. 1- Bu konularda kamu bankaları tarafından yurttaşa kolaylık sağlayacak düzenlemeler sağlanacak mıdır?2- Kamu Denetçiligi Kurumu'nun 2020/58782-S.20.63826 sayılı ve 24.06.2020 tarihli kararı bankalarca uygulanmış mıdır? " sorularını yöneltti. 

Kredi paketi hakkında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek için;Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ Huawei AppGalerry uygulamamız için TIKLAYINIZKAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU KARARI YENİDEN GÜNDEME GELDİ, VATANDAŞLAR İÇİN YENİ BİR UMUT IŞIĞI DOĞDU! 

Hatırlanacağı üzere kredi başvurusu reddedilen ya da 10 bin TL kredi başvurusu yapmasına rağmen 3 bin TL kredi onayı alan kişiler KDK üzerinden yoğun şikayette bulunmuş, konu hakkında KDK emsal bir karar açıklamıştı. Alınan kararda "COVID-19 pandemisi sebebiyle ekonomide yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için alınan tedbirler kapsamında, iktisadi düzenin devamlılığının sağlanmasındaki kamu yararı gözetilerek ve sosyal devlet ilkesinin söz konusu olağanüstü şartlarda gerektirdiği öncelikler dikkate alınarak anılan tedbirlerin uygulamasında yaşanan sorunların giderilmesi ve başvuruya konu taleplerin bu yaklaşımla yeniden değerlendirilmesi yönünde" tavsiye kararı çıkmıştı. Soru önergesi ile bu karar yeniden gündeme geldi. Pandeminin bir kere daha rekor seviyelere ulaşması ve yeni kısıtlama kararlarının devreye alındığı bir dönemde atılan bu adım vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanırken kredi başvuralarının yeniden değerlendirilmesi talep ediliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)