İhtiyaç Sahiplerine 800 TL'den 2.300 TL'ye Kadar Sosyal Yardım! Aile Bakanlığı Aylık Ödeme Yapıyor!

Geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar sosyal yardım imkanlarını araştırmaya devam ediyorlar. Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın aylık sosyal yardımları nasıl alınır?

Finans 14.06.2022 - 19:33 14.06.2022 - 19:33 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeler dar gelirli ailelerin geçim sıkıntısı oranlarını arttırdı. Bu vatandaşlar asgari geçimlerini dahi sağlayamamaya başladılar. Bundan dolayı da son günlerde sosyal yardımlara olan ilgi oldukça arttı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulanan sosyal yardım programları ile ihtiyaç sahiplerine aylık düzenli nakit ödemeler yapılıyor. Peki bu sosyal yardımlar nasıl alınır? Aile Bakanlığı sosyal yardım programlarından kimler yararlanabilir? 

AİLE BAKANLIĞI'NDAN SOSYAL YARDIM NASIL ALINIR?

Aile Bakanlığı tarafından sağlanan sosyal yardım imkanından yararlanabilmek için başvuru şartı bulunmaktadır. Bu başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın il ve ilçelerde bulunan birimlerine yapılmaktadır. Alınan bu başvurular sosyal yardım programları kapsamında değerlendirilmektedir. Eğer başvuru sahibinin şartları o sosyal yardımı almaya uygun ise sosyal yardım ödemesi yapılması onaylanmaktadır. Bunun için sosyal yardım programlarının ayrıntılarının detaylıca araştırılması ve başvuru yapılması gerekmektedir.

ENGELLİLERE SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ YAPILIYOR

Aile Bakanlığı’nın engellilere yönelik sosyal yardım programları çok sayıda vatandaş tarafından kullanılmaktadır. Bu kapsamda sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin üçte birinden az olanlara engelli aylığı veriliyor. Bu sosyal yardımı alabilmek için yüzde 40’ın üzerinden engelli raporu şartı gerekiyor. Bu kapsamda engellilik oranı yüzde 40 ile yüzde 69 arasında olanlara 865 TL, yüzde 70 ve üzeri olanlara 1.298 TL aylık ödeme yapılmaktadır.

ENGELLİ YAKINLARINA HER AY SOSYAL YARDIM VERİLİYOR

Aile Bakanlığı tarafından engelli yakınlarına da sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Buna göre sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin üçte birinden az olanlara bu ödemeler yapılıyor. Yüzde 40 ve üzerinde engelli raporu olan 18 yaş altı engelliler için ailelerine bu sosyal yardım veriliyor. Sosyal yardım programı kapsamında her ay 865 TL ödeme yapılıyor.

KRONİK HASTALARA NAKİT DESTEĞİ

Aile bakanlığı Tüberküloz ve SSPE hastalarını da sosyal yardım kapsamında değerlendiriyor. Bu hastaların yaşadıkları maddi kayıplar nedeniyle sosyal yardım ödemeleri yapılıyor. Çalışamadıkları için desteklenen bu hastalara Aile Bakanlığı aylık 2.354 TL ödeme yapmaktadır. Bu ödemeler için Halk Sağlığı Yönetim Sisteminden hastalık bilgileri alınmaktadır. 

SOSYAL YARDIMLARA ZAM GELİYOR!

Aile Bakanlığı’nın sosyal yardım programları kapsamında yaptığı sosyal yardımlara Temmuz ayında zam uygulaması yapılacak. Memur maaşlarındaki artışlara doğru orantılı olarak bu sosyal yardımların yüzde 40 ile yüzde 50 arasında zamlanması bekleniyor. Zamlı sosyal yardımların ödemeleri Temmuz ayından itibaren hak sahibi vatandaşlara verileceği bildirildi.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@